Spis treści:

Józef z Nazaretu – biografia

Józef pojawia się w Ewangeliach zaledwie 14 razy. Poświęcono mu jedynie 26 wierszy. Według Ewangelii pochodził z rodu Dawida. Majątku nie odziedziczył, ale fach w ręku zapewniał mu godne życie. Kim więc z zawodu był Józef? Według Świętego Justyna Józef z zawodu był stolarzem i cieślą. Trudnił się głównie konstruowaniem narzędzi gospodarczych i rolniczych.

Biblia wskazuje, że gdy mężczyzna dowiedział się o potomku Marii, który nie był jego dzieckiem, postanowił ją oddalić. Zanim jednak to zrobił, objawił mu się Anioł Pański, który rzekł mu, by nie bał się wziąć do siebie tej kobiety. Biografia Józefa z Nazaretu nie jest bogata w szczegóły, wiadomo jednak, że prawnie został ojcem Jezusa (jako małżonek Marii), mimo braku pokrewieństwa.

Niestety nie można znaleźć informacji dotyczących tego, w jaki sposób ziemski ojciec Jezusa zmarł. Podejrzewa się jednak, że stało się to przed śmiercią Chrystusa, ponieważ Józefa nie było z Maryją pod krzyżem podczas śmierci ich syna. Chrześcijanie wierzą, że w ostatnich chwilach życia Józefa byli przy nim najbliżsi – Jezus i Maryja, dlatego mianowano go patronem dobrej śmierci.

Warto wiedzieć, że szczególną czcią darzą Józefa franciszkanie. W modlitwach proszą go, aby wraz z Najświętszą Maryją Panną towarzyszył im w momencie umierania.

Przeczytaj również: Lodospady w Polsce. Cuda natury, które warto zobaczyć zimą

Ile lat Józef był starszy od Maryi?

Józef, choć w kulturze przedstawiany jest jako staruszek, wcale nie był w tak sędziwym wieku, jak wielu uważa. W Biblii również znajdziemy żadnej wzmianki o jego podeszłym wieku. Dopiero apokryfy, sztuka renesansu i kolędy uczyniły go kojarzoną przez wszystkich postacią miłego staruszka.

Według badaczy istnieje wiele powodów, by sądzić, że Józef był młodym i silnym mężczyzną, który dodatkowo mógł pochwalić się energią i witalnością. Wskazuje na to m.in. odporność psychiczna, która pomogła mu zrezygnować ze spokojnego i stabilnego życia na rzecz wsparcia Maryi oraz małego Jezusa.

Ponieważ Józef wykazał się nie tylko siłą psychiczną, gdy kobieta rodziła w otoczeniu zwierząt, ale też fizyczną, np. gdy szukali miejsca na nocleg. Trudno uwierzyć, że poradziłby sobie z tymi zadaniami jako starszy mężczyzna.

Ile lat Józef był starszy od Maryi? Można założyć, że różniło ich kilka, góra kilkanaście lat. Jeśli ożenił się z Maryją, mając około 20 lat (Maryja była nastolatką, prawdopodobnie w wieku 14 lat), to podczas pielgrzymki do Jerozolimy z 12-letnim Jezusem, musiałby mieć więc około 30–40 lat. Trasa z Nazaretu do Jerozolimy (którą Józef przebył z Jezusem) trwa od czterech do pięciu dni pieszej wędrówki, więc starszy człowiek mógłby nie poradzić sobie z takim wysiłkiem, zakładając nawet wyjątkową krzepę oraz kondycję, którą Józef mógł mieć dzięki ciężkiej pracy fizycznej. Zatem różnica do kilkunastu lat między Maryją a Józefem, którą wskazują uczeni studiujący Biblię, wydaje się bardzo prawdopodobna.

ee
Józef z Nazaretu był z zawodu cieślą /123RF/PICSEL


Czy Józef był mężem Maryi?

Większość źródeł wskazuje, że odpowiedź na pytanie, czy Józef był mężem Maryi, może być tylko twierdząca. Co więcej, Józef bardzo troszczył się o swoją partnerkę. Nawet gdy dowiedział się o jej ciąży, nie wpadł w gniew, a nie chcąc narazić kobiety na zniesławienie, planował potajemne jej oddalenie (co wiązałoby się z powszechną krytyką dla jego zachowania, ponieważ ludzie uznaliby, że porzucił brzemienną żonę).

Przeczytaj również: Kruche piękno na wodzie. Gdzie można zobaczyć lodowe kwiaty?

Dlaczego Józef został wybrany na ojca Jezusa?

Józef w Ewangelii został przedstawiony jako wzór cnót, uznający za priorytety: pracowitość, sprawiedliwość, czystość, męstwo, opanowanie i milczenie.

To nie koniec powodów, które mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego Józef został wybrany na ojca Jezusa. Mężczyzna był doskonale oddany woli Bożej i – ponieważ nie wątpił w słowa, które przekazał mu Anioł Pański – jego postawa do dziś jest uznawana za godną naśladowania przez chrześcijan.

Na całym świecie, również w Polsce, są prowadzone zajęcia z józefologii, czyli refleksji na temat świętego Józefa. W Kaliszu od 1969 roku działa Polskie Studium Józefologiczne, a od 1673 bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest narodowym sanktuarium świętego Józefa.

Nie da się ukryć, że o cnotliwym mężczyźnie wiadomo niewiele. Mimo to Józef na zawsze zapisał się w historii świata jako wzór do naśladowania nie tylko dla chrześcijan, ale także ludzi, którzy postępują zgodnie z własnym kodeksem moralnym i troszczą się o drugiego człowieka.


Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka

Prawda czy fałsz. Ten geograficzny quiz to pestka nawet dla dzieci

QUIZ: Czy na pewno wiesz, co te słowa znaczą? 7/10 punktów to sukces