Co trzeba zrobić, by uzyskać świadczenie 300 plus? 

300 plus to świadczenie z rządowego programu „Dobry Start”, będące jednorazowym wparciem w wysokości 300 zł dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. By uzyskać pieniądze, rodzic lub opiekun dziecka musi wypełnić i złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami w wymaganym terminie.

Dla kogo 300 plus? 

Pieniądze mogą otrzymać wszystkie rodziny, bez względu na wysokość zarobków. Świadczenie przysługuje na dziecko do 20. roku życia, które uczy się w szkole. W przypadku niepełnosprawnych uczniów dotację można pobierać do ukończenia przez nich 24 lat. Program ten nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola i „zerówki” oraz studentów. Przysługuje natomiast uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. 

140533663_m
Wnioski o 300 plus można składać jeszcze przez jedynie niecały miesiąc. /123RF/PICSEL

300 plus – do kiedy wniosek? 

Wnioski o świadczenie „Dobry Start” można było składać już od 1 lipca br. Osoby, które złożyły je jeszcze w wakacje, miały otrzymać pieniądze do 30 września. Ci, którzy składali wniosek później lub dopiero chcą to zrobić, mogą spodziewać się pieniędzy w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. Ostateczny termin przesłania dokumentów to 30 listopada br. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus? 

Od bieżącego roku szkolnego wnioski można składać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną, a wypłata pieniędzy odbywa się w sposób bezgotówkowy — na podany we wniosku numer konta. Dokumenty składa się przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. W tym roku nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej w placówce ZUS ani za pośrednictwem poczty. 

Czytaj o dniach wolnych od nauki w roku szkolnym 2021/2022 (Kliknij!)

300 plus – potrzebne dokumenty 

Przy składaniu wniosku trzeba będzie podać dane dziecka, na które chcemy uzyskać świadczenie (data urodzenia, nr PESEL, obywatelstwo, miejsce zamieszkania), adres jego szkoły, nr konta bankowego, na które ma zostać dokonana wypłata środków oraz oświadczenie o tym, że dziecko uczęszcza do szkoły. W przypadku uczniów niepełnosprawnych potrzebne będzie jeszcze oświadczenie o niepełnosprawności.  

Joanna Cwynar