Mów jak najwięcej 

Każdy na początku nauki obcego języka, boi się mówić. Jest to naturalne, gdyż strach przed wyśmianiem czy odrzuceniem jest często silniejszy od nas. To podstawowy błąd. Nie powinieneś przejmować się tym, że coś nie wyjdzie. Każdy się kiedyś uczył i z pewnością cię zrozumie. Ważne jest aby mówić jak najwięcej i jak najczęściej. Dzięki temu szybciej i łatwiej nauczymy się języka, gdyż jak mówi przysłowie: „najlepiej uczyć się na własnych błędach”. 

Znajdź swój ulubiony sposób nauki słownictwa

Sposób zapamiętywania słownictwa jest drugą najważniejszą rzeczą przy nauce języka. Warto sprawdzić czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, a może jednym i drugim. Łatwo to sprawdzić. Jeśli łatwiej ci się czegoś nauczyć, kiedy jest to podkreślone, to na 90% jesteś wzrokowcem. A jeśli więcej zapamiętujesz ze słuchu, to jesteś słuchowcem. W przypadku ostatniego typu, osoby te podkreślają słówka i zarazem czytają je na głos. Podobno jest to jedna z najlepszych metod, gdyż jednocześnie używamy dwóch zmysłów. 

Dobrym sposobem na naukę słownictwa jest przygotowanie fiszek w formie pojedynczych karteczek. Z jednej strony zapisuje się słówko w obcym języku, a z drugiej jego polskie tłumaczenie. Następnie losuje się taką karteczkę. W zależności, z której strony ją podniesiesz, to podajesz polskie lub angielskie tłumaczenie. To bardzo prosty sposób, dzięki któremu nasz mózg lepiej pracuje, a my szybciej zapamiętujemy słownictwo. 

Dużo czytaj

W nauce języka obcego poza mówieniem, bardzo ważna jest umiejętność czytania. Dzięki niej podczas zagranicznej podróży, będziemy mogli w prosty sposób odnaleźć określony cel. Najlepszy sposobem, aby nauczyć się czytać ze zrozumieniem po angielsku, jest czytanie w oryginale. Obecnie wiele wydawnictw w swej ofercie ma specjalne książki, w których z jednej strony jest tekst po angielsku, a z drugiej po polsku. W ten sposób, kiedy nie wiesz, co znaczy dane słowo, wystarczy zerknąć na druga stronę. Są również książki, w których czyta się całe rozdziały w oryginale, a następnie mamy do rozwiązania test sprawdzający. Natomiast jeśli twój angielski jest na tyle dobry, że rozumiesz większą część tekstu, to warto poczytać brytyjskie lub amerykańskie gazety. Dzięki nim nie tylko dowiesz się informacji z całego świata, a także poćwiczysz angielski! 

Ucz się systematycznie

Systematyczne uczenie jest jednym z najbardziej efektownych sposobów nauki. Zaplanuj sobie dzień w ten sposób, aby chociaż 15-20 minut poświęcić na naukę języka obcego.

To wcale nie jest tak dużo, a z pewnością przyniesie dużo lepsze efekty. Możesz to robić na przykład podczas powrotu ze szkoły zamiast scrollować fejsbuka lub instagrama.  Dzięki temu podróż autobusem szybciej ci minie, a ty nie nawet nie zauważysz, że poświęciłeś na naukę swój wolny czas!