Święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Zaczynają się 24 grudnia i trwają do 26 grudnia, ale przygotowania zaczynają się znacznie wcześniej. Ludzie wysyłają kartki świąteczne krewnym i przyjaciołom, sprzątają domy, gotują świąteczne potrawy i dekorują choinki. Zakładają lampki, aniołki, bombki, słodycze, ręcznie robione ozdoby i duźą, złotą gwiazdę na samym czubku.

24 grudnia jest Wigilia. Kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda, cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole. Kolacja poprzedzona jest łamaniem i dzieleniem się opłatkiem, który jest symbolem jedności. Zgodnie z tradycją na stole powinno znajdować się 12 potraw. Najpopularniejsze to barszcz z uszkami, kapusta postna, karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, napój z suszonych owoców, kutia, makowiec. Polacy nie jedzą mięsa w Wigilię Bożego Narodzenia. Ważne jest również pozostawienie dodatkowego talerza dla nieoczekiwanego gościa. W rodzinach ludzie śpiewają kolędy i chodzą na pasterke o 24.00. Po zakończeniu kolacji, moźna rozpakować prezenty.

25 i 26 grudnia to kolejne dni świąteczne. Polacy spotykają się z najbliższymi i spędzają czas razem. Zwykle idą do kościoła podziwiać Bożo Narodzeniową szopkę, jedzą świąteczny obiad, rozmawiają i cieszą się świątecznym nastrojem.