Jak działa narkotyk na nasz organizm?

Wywołuje między innymi:

- uczucie przyjemności, błogostan

- przypływ energii, wzmożoną aktywność psychiczną i fizyczną

- poczucie siły, mocy

- zmniejszenie apetytu i pragnienia

- brak uczucia zmęczenia, zniesienie potrzeby snu

Czas działania wynosi od 6 do 12 godzin

Do czego doprowadzi zażywanie?

Metamfetamina jest narkotykiem bardzo toksycznym, który w stosunkowo krótkim czasie doprowadza do całkowitego wyniszczenia organizmu. Szczególnie negatywnie oddziałuje na układ nerwowy osoby uzależnionej. Metamfetamina powoduje nagły wyrzut dopaminy i noradrenaliny, których nadmiar niszczy komórki nerwowe. Długotrwałe zażywanie narkotyku prowadzi do obumierania całych struktur nerwowych. Uszkodzone komórki nie są w stanie się już zregenerować, co zaburza przepływ impulsów do mózgu i upośledza procesy myślowe.

Metamfetamina działa także kardiotoksycznie: powodując ciągłe wahania tętna i ciśnienia, zaburza pracę serca i całego układu krążenia. W ich wyniku zażywanie substancji może się skończyć zawałem mięśnia sercowego lub udarem.

Cera staje się szara, sucha, szybciej tworzą się na niej zmarszczki. Widoczne są owrzodzenia i krosty. Uzależnieni często drapią się do krwi, więc ich skórę pokrywają rozległe, trudno gojące się rany. Narkotyk wpływa na zmniejszenie się produkcji śliny, co w połączeniu z kwaśnym odczynem substancji prowadzi do psucia się zębów. Zmniejszony apetyt powoduje szybką utratę wagi.