W dzisiejszych czasach miłość jest pojęciem względnym. Często jest ona inspiracją dla dzieł literackich i malarstwa. A więc co to tak naprawdę jest miłość? Jest to uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań i postaw. Według mnie dużo osób źle rozumie słowo „miłość”. Moim zdaniem jest to poczucie bezpieczeństwa i oparcia w drugiej osobie a nie, jak dużo osób myśli, związek małżeński. Niestety miłość przynosi nam też wiele smutków, a zatem przychodzi na myśl pytanie „czy warto kochać?”. Według mnie tak i postaram się wam to pokazać.

          Na początku odwołam się do po oglądów znanego, greckiego filozofa jakim jest Platon. Z pism Platona wywodzi się koncepcja miłości platońskiej, czyli bezinteresowna, lojalna i wierna. Według Platona miłość była drogą wiodącą ku wyższym formom poznania, od miłości cielesnej, ku poznaniu idei dobra i piękna. Stworzył on własne pojęcie miłości co oznacza, że jest ona dla niego ważna.

          Kolejnym filozofem, który miał nieco inne poglądy na temat miłości, był Arystoteles. Arystoteles kiedyś powiedział, “czy miłość człowieka musi być bardziej skierowana na siebie czy na innych?”. Wierzył, iż realne fakty są sprzeczne z teorią samolubstwa. Jeżeli faktycznie prawdą jest to, że miłość do najlepszego przyjaciela jest sprawą szlachetną, można dojść do wniosku, iż jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi, jakich w ogóle możemy mieć. Pokazał on, że miłości nie ukazujemy tylko innym lecz sobie także. Dzięki temu jesteśmy pewni siebie, wierzymy w swoje umiejętności i nie przeszkadza nam na przykład to jak wyglądamy.

       Motyw miłości można także zobaczyć w książce „Harry Potter” autorstwa J. K. Rowlling. Rodzice  Harrego, Lily i James, tak bardzo kochali syna, że oddali za niego życie. Dzięki temu czynowi dostał on niezwykłą moc i nie został zabity przez Voldemorta. Miłość Lily i Jamesa była tak mocna, że zdołała powstrzymać największego czarodzieja przed dokonaniem swych złych planów.

        O miłości napisał także Aleksander Kamiński w utworze „kamienie na szaniec”. Lecz nie ukazał on zwykłej miłości a pokazał miłość przyjacielską. Główni bohaterowie, jakimi są Zośka, Alek i Rudy, są przyjaciółmi, których młodzieńcze lata przypadły na wojnę. Gdy porwano Rudego, jego przyjaciele za wszelką cenę chcieli go odbić i im się udało. Gdyby go zostawili, umarł by tam, a oni czuli by się samotni.

        Chciałabym się także podzielić przykładem z mojego doświadczenia. Rok temu moja babcia trafiła do szpitala. Było jej bardzo ciężko, a leczenie było skomplikowane. Odwiedzałam ją codziennie i dałam jej motywacje do walki. Po miesiącu wyszła ze szpitala i było wszystko dobrze.

        Wszystkie te argumenty potwierdzają moją tezę, iż warto kochać. Mimo, że czasami miłość może boleć to i tak warto o nią walczyć.