Mitologia nordycka to zaledwie mały wycinek tego, co składa się na potężną mitologię germańską. Ją można poznać najdokładniej, dzięki piśmiennictwu islandzkiemu, imponująco rysującego się na tle ówczesnej Europy XII i XIII wieku, a stanowiącego spadek po bogatej tradycji przekazów ustnych. Mitologia nordycka, jak każda inna, będzie zbiorem opowieści o bogach i bohaterach oraz o ich światach. Zamieszkują je oczywiście jeszcze inne postaci, odległe jednej i drugiej z tych grup.

Mitologia nordycka - bogowie

Bogowie, których poznamy w mitach nordyckich, będą wywodzić się dwóch rodów.

- Pierwszy z nich to Asowie- czyli ci bogowie, których możemy określić bogów uranicznych: to oni władają zjawiskami atmosferycznymi. Mieszkają w siedzibie zwanej Asgardem. Prowadzi do niej tęczowy most Bifrost. Każdy z Asów włada swoją dziedziną i ma swą moc. Najpotężniejszy jest Odyn- praojciec wszystkich innych bogów oraz ludzi. To mag, poeta oraz wojownik. Bywa bogiem nieobliczalnym i amoralnym. Posiada aż trzy siedziby, z których najważniejsza jest Walhalla, będąca częścią Domu Radości. 

Mimo iż jest władcą bogów i ludzi, Odyn jest skazany na śmierć w dniu Ragnarok, w którym to pożre go wilkołak Fernir. Jego małżonka, Frigg, jest wzorową matką i opiekunką przysiąg małżeńskich. Bardzo ważnym bogiem jest też Thor. Najstarszy z dzieci Odyna, rzadko przebywający w Asgardzie z racji upodobania do podróży, jest doskonałym wojownikiem, panem burz, siły witalnej i rolnictwa. Jego największym wrogiem jest wąż Midgardsom, który zostać ma zgładzony przez niego w Ragnarok, ale i pociągnąć za sobą do krainy zmarłych. 

Jedynie syn Thora, Magni, jest w stanie przetrwać Rangarok i odrodzić świat. Thor jest bardziej moralny niż jego ojciec, co być może wynika z jego roli obrońcy Asgardu. Żoną Thora jest Sif, której bardzo przykry dowcip zrobił inny bóg, Loki, obcinając jej złote włosy. Torturowany przez Thora, obiecał zdobyć nie ustępujące tym, które miała, od karłów. I zdobył nie tylko je, ale również szereg innych boskich przymiotów, które pojawiły się we władaniu Asów dzięki Lokiemu właśnie. 

On sam, będąc bratem Odyna, był bogiem ognia i oszustwa. To ostatnie przysparzało mu wielu problemów. Loki przeszedł na stronę Chaosu, gdyż był bogiem inteligentnym i obdarzonym wiedzą, dzięki czemu poznał naturę swego brata. Potężnymi Asami byli również Heimdall, Tyr oraz Baldr- ten ostatni znany jako najuczciwszy, a zarazem najpiękniejszy z Asów. I on będzie mógł odrodzić się po Ragnaroku, by zapoczątkować odnowę świata.

- Wanowie - to bogowie, którzy początkowo pozostawali w cieniu Asów. Związani byli z ziemią, urodzajem, płodnością, bogactwem i tajemniczymi zaświatami. Między nimi a Asami doszło w pewnym momencie do wojny, która zakończyła się rozejmem. Najbardziej znanymi z Wanów było rodzeństwo - Freyaoraz Frey. Ona znana była jako najpiękniejsza, a zarazem najbardziej rozwiązła z bogiń, której dziedziną była płodność, magia oraz wegetacja. Jej brat, Frey, to najpotężniejszy w Wanów. Władał płodnością, dobrobytem oraz pomyślnością.

Mitologia nordycka - zmierzch bogów w Ragnarok

Obecny świat skończy się w dniu Ragnarok. Poprzedzi go długa i surowa zima, trwająca trzy lata i tak obfita w śniegi, że zniknie blask słońca. Po niebie grasować będą wilki, z których jeden ostatecznie pożre słońce. Wszystkie zniewolone potwory zerwą swe więzy, przywiedzie zaś je mściwy, nienawidzący swego brata, Loki. 

Odwieczni wrogowie staną naprzeciwko siebie. Niemoralni bogowie zginą pokonani. Ocaleją jedynie ci młodsi oraz Wanowie, poza Freyem. Ocaleje też para ludzi. Po Ragnarok nastanie odrodzenie - ci, którym dane będzie przetrwać, stworzą świat wolny od zła.

Mitologia nordycka - kto jeszcze?

Ludzie nie są jedynymi stworzeniami oprócz bogów. Elfy, karły, olbrzymy - każda z tych grup ma swój świat. Światów tych jest zatem (łącznie ze światami bogów) dziewięć. 

Osadzone są one na spinającym wszechrzecz jesionie Yggdrasil. Oprócz Asgardu oraz Wanaheimu - siedzib boskich, mitologia nordycka wymienia jeszcze: krainę lodowych gigantów - Jotunheim, ognistych gigantów - Muspellheim, mglistą otchłań Niflhel oraz spokojną przystań zmarłych w Hel.

Pozostałe trzy światy to siedziba ludzi (Midgard), alfów (Alfheim) i dwergarów/czarnych alfów (Svartalfheim).