Na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego oraz dwóch wybranych przez Ciebie przykładów literackich napisz wypracowanie, w którym udowodnisz, że nie ma zbrodni bez kary.

"Nigdy nie ma zbrodni bez kary" to stwierdzenie oznaczające, że zawsze będą konsekwencje złych uczynków dla osoby, która je wykonała. W tym tekscie przedstawię przykłady, dlaczego uważam to stwierdzenie za prawdziwe.

Jako pierwszy dowód można przytoczyć fragmenty książki "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Bohaterka powieści - Balladyna - popełnia wiele zbrodni tylko po to, by dojść do swojego celu. Była chciwa i chciała tylko władzy. By ją otrzymać zabiła wielu swoich przyjaciół i bliskich osób. Na końcu kiedy udaje jej się zostać królową, musi wydać wyrok temu, kto popełnił zbrodnię. Wtedy dostaje karę -zostaje zabita przez piorun.

Jako drugi przykład można uznać postać Ducha Złego Pana w utworze "Dziady cz.2" Adama Mickiewicza. Był on właścicielem wioski, który nie interesował się losem innych i mieszkańcami. Po śmierci został za to ukarany - cały czas czuł głód i pragnienie, ale nigdy nic nie otrzymał by to zaspokoić.

Ostatnim moim przykładem jest utwór "Świtezianka" Adama Mickiewicza. Opowiada ona o dwojgu młodych ludzi którzy spotykają się nad jeziorem. Chłopak składa kobiecie obietnicę wierności i miłości, lecz kobieta nie ufa mu i wystawia go na próbę. Ostrzega go, że w przypadku złamania obietnicy spotka go kara. Mimo tego chłopak ją łamię i zakochuje się w pięknej wodnej nimfie, która okazała się być jego ukochana. Próbuje ją dogonić, ale za złamanie przysięgi zostaje ukarany śmiercią.

Podsumując, bohaterowie lektur swoimi karami za złe czyny uczą nas, że nie warto wyrządzać zbrodni.