Będąc małym dzieckiem, mama bardzo często czytała mi książkę „Przygody Koziołka Matołka”. Uwielbiałem  ten komiks, a z rysunki zamieszczone w nim rozbawiały mnie do łez.

     Koziołek Matołek to jedna z najgłośniejszych bajkowych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Została stworzona w 1933 roku przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki). Książeczka była jednym z pierwszych w Polsce – a z czasem stała się i najpopularniejszym – komiksem dla dzieci. Składała  się z szeregu obrazków, z których każdy podpisany jest rymowanym czterowierszem. Każdy z nich opowiada kolejny fragment historii.

    „Przygody Koziołka Matołka” opowiadają nam o sympatycznym koziołku, który wyrusza do miasteczka Pacanów, w którym rzekomo podkuwa się kozy. Po drodze ma mnóstwo przygód, trafia do Chin ,Ameryki, Afryki i nawet na Księżyc. W końcu udaje mu się odnaleźć Pacanów, a wtedy dowiaduje się, że nie podkuwa się w nim kóz, a jedynie pracuje tu rodzina kowali o nazwisku Koza (czyli „Kozy kują”). Koziołek pociesza się jednak szybko, bo tłumaczą mu, że kozy nie potrzebują podków.

   W  dalszych częściach książki koziołek  przeżywa równie ciekawe przygody, na przykład spotyka Beduinów, czarnych wojowników, którzy chcieli go zjeść, przebywa jakiś czas na Alasce oraz wstępuje do wojska. 

   Kiedy po wielu latach podróży i niesamowitych przygodach znalazł się Matołek znowu w Polsce, na prośbę dzieci, postanowił już w niej zostać. Postać Koziołka Matołka, pomimo iż ma już ponad osiemdziesiąt lat, nadal cieszy się uznaniem wśród dzieci, jak i dorosłych.

   Książka Kornela Makuszyńskiego dała mi dużo radości w dzieciństwie. Dziś dostrzegam, że wiele mnie też nauczyła. To na przykładzie Koziołka zrozumiałem,  że szczęścia nie trzeba szukać  daleko, bo ono jest bardzo blisko, a właściwie wewnątrz każdego z nas(: „Westchnął cicho nasz koziołek i znów poszedł biedaczysko po szerokim szukać świecie tego co jest bardzo blisko.”) Matołek pokazał mi ,że jeśli mamy w życiu jakiś cel, to nie należy się zniechęcać trudnościami, lecz cały czas śmiało do niego dążyć i nie poddawać się.  Nauczył  mnie dobrych manier, zasad i patriotyzmu.

   Oceniając komiks „Przygody Koziołka Matołka” daje mu 10 na 10 punktów. Małe dzieci będą się przy nim dobrze bawić, starsze na pewno dzięki niemu się wiele nauczą. Kolorowe rysunki Mariana Walentynowicza pozwolą przenieść się czytelnikowi w bajkowy świat bohatera i rozbawić do łez. W dobie Internetu ,telefonów komórkowych warto sięgnąć po „starego i zabawnego”  Koziołka Matołka

 

 

Tytuł:

„Przygody Koziołka Matołka”

Autorzy:

Kornel Makuszyński ( tekst)

Marian Walentynowicz ( rysunki)

Rok ukazania się książki:

1933r

Seria „Przygody Koziołka Matołka” składa się z  4 serii:

 -120 przygód Koziołka Matołka – 1933 r

- Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933 r

- Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933r

 -Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934r