Bohaterem noweli pt. „Latarnik” jest Skawiński! Miał on ponad siedemdziesiąt lat. Był Polakiem, który przez udział w powstaniu musiał wyjechać z polski. Mimo swojego wieku był zdrowym, silnym, wysportowanym mężczyzną o niebieskich oczach, siwych włosach i mocno opalonej skórze. Skawiński był człowiekiem mężnym i odważnym. Jego cierpliwość, wytrwałość i waleczność pomogły mu przetrwać pracę których się imał a także wszelkie wojny, w których uczestniczył. Przez większość swojego życia tułał się po świecie poszukując miejsca na osiedlenie się i „zapuszczenia korzeni”. Za swoje bohaterstwo otrzymał wiele orderów oraz certyfikatów. Twierdził, że przesiadują go jakieś żywioły, co nie pozwalało mu na długo zostać w jednym miejscu. Zawsze jednak liczył że uda mu się wkońcu uda mu się ustatkować.

Bohater był bardzo pracowitym człowiekiem, wykonywał niemalże wszystkie zawody. Był m.in. kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów Afryce, współwłaścicielem fabryki cygar w Hawanie, harpunnikiem na wielorybniku. Był również bardzo pomocny i miał dobre serce. Gdy otrzymał posadę latarnika był szczęśliwy, że znalazł dom i nadszedł kres jego tułaczki. Był uczciwy, pracowity i sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Podczas pobytu na wyspie zaznał spokoju ducha i odpoczynku. Jednak gdziekolwiek by nie był, tęsknił za ojczyzną i domem rodzinnym. W dniu gdy otrzymał paczkę od polskiego towarzystwa w Nowym Yorku powróciło w nim uczucie że może kiedyś jeszcze wróci do Polski. Zaczął czytać książkę A. Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, już po pierwszych wersach przypomniał sobie Nie mógł się powstrzymać od płaczu, łzy same leciały mu z oczu. Nie czuł jednak bólu, był szczęśliwy, że mógł zobaczyć ojczysty język oraz samą wizje Polski. Wzruszenie było tak silne, że zapomniał zapalić latarni, przez co rozbił się statek a on sam stracił posadę latarnika w Aspinwall i znów musiał tułać się po świecie. Po przeczytaniu był jak odmieniony.

Według mnie Skawiński to bohater warty nasladowania. Jego silny charakter i wola pozwalały mu na dokonanie naprawdę wielu rzeczy. Kolejne podróże umacniały go pomimo, że doznawał wielu niepowodzeń. Warto tez zwrócić uwagę na jego ogromny patriotyzm.