Hanna Ożogowska - biografia

Hanna Ożogowska była nie tylko pisarką i poetką, pracowała także jako pedagog, redaktor i tłumacz  języka rosyjskiego, niemieckiego i włoskiego. Hanna Ożogowska urodziła się w 1904 r. w Warszawie, tam spędziła pierwsze lata  życia. Wykształcenie pedagogiczne uzyskała w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Innym miastem związanym z biografią Hanny Ożogowskiej jest Łódź, gdzie pisarka mieszkała i pracowała jako nauczycielka w szkołach średnich, objęła stanowisko dyrektora w liceum pedagogicznym.

W latach 1952-69 Hanna Ożogowska kierowała redakcją pisma dla dzieci i młodzieży "Płomyk". Od 1972 r. do 1988 pełniła funkcję wiceprezesa polskiej sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY). Zmarła w Warszawie w 1995 r.

Hanna Ożogowska - twórczość

Twórczość Hanny Ożogowskiej przez kilkadziesiąt lat była niezwykle popularna wśród dzieci i młodzieży, wiele pozycji znalazło się na liście lektur szkolnych. Powodzeniem cieszy się także współcześnie, choć pewne elementy codziennego życia mogą być niezrozumiałe dla dzisiejszych młodych czytelników. 

Hanna Ożogowska w swojej twórczości przedstawiała bohaterów bliskich swoim czytelnikom. Ich zachowanie nie zawsze jest odpowiednie i zgodne z oczekiwaniami opiekunów. Bohaterowie często popadali w kłopoty lub przeżywali szalone przygody, które jednak zawsze kończyły się zgodnie i szczęśliwie. Twórczość Ożogowskiej posiada walory wychowawcze, ale jest pozbawiona surowego moralizowania.

Najbardziej znane książki dla dzieci autorstwa Hanny Ożogowskiej to "Tajemnica zielonej pieczęci" (1959), zekranizowana "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" (1961), "Ucho od śledzia" (1964) - wpisana 2 lata później na honorową listę IBBY zbierającą najbardziej wartościowe książki dla dzieci,  "Za minutę pierwsza miłość" (1972), "Głowa na tranzystorach" (1968).

Za swoją twórczość Hanna Ożogowska otrzymała wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń państwowych.