Muzy greckie - dziewięć greckich muz, ich imiona, atrybuty i dziedziny.

Muzy greckie to mitologiczne opiekunki sztuki i nauki. Muzy greckie były córkami Zeusa i Mnemosyne, bogini pamięci należącej do pokolenia tytanów. Zwierzchnikiem muz greckich był Apollo, olimpijski bóg muzyki, poezji i wróżb.

Sztuka często przedstawiała najpiękniejszego boga w zwiewnej szacie, z wieńcem na głowie i lirą w ręku w towarzystwie orszaku dziewięciu muz greckich. Muzy greckie zamieszkiwały szczyty gór Helikon i Parnas, ale najbardziej lubiły przebywać w krainie o nazwie Pieria tuż po Olimpem.

Starożytny twórca epiki Hezjod we wstępie swojego dzieła "Teogonia" wyznaje, że to muzy greckie nauczyły go sztuki słowa i dały natchnienie.

Muzy greckie i ich atrybuty- Kaliope - muza pieśni bohaterskiej, ukazywana z tabliczką do pisania i rylcem, inaczej Pięknolica

- Klio - grecka muza historii, trzymająca zwój pergaminu, jej imię oznacza Głosząca sławę

- Euterpe - muza patronująca liryce, na przedstawieniach grająca na flecie lub aulosie (rodzaj podwójnego fletu), imię tej muzy greckiej tłumaczy się jako Radosna

- Taleja - muza greckiej komedii z atrybutem maski komicznej; inaczej Rozkoszna

- Melpomene - grecka muza tragedii z maską komiczną jako atrybutem; inaczej Śpiewająca

- Terpsychora - czyli Kochająca taniec, muza tańca, przedstawiana z lirą

- Erato - zwana Umiłowaną, grecka muza poezji miłosnej, również przedstawiana z instrumentem - cytrą

- Polihymnia - muza pieśni religijnych (pobożnych) i hymnów, ubrana w zasłonę zwykle używaną przy obrzędach religijnych

- Urania - nazywana Niebiańską, grecka muza nauk astronomicznych, na obrazach zwykle dźwiga kulę przedstawiającą niebo, a w drugiej ręce trzyma cyrkiel.