Tułaczka Odyseusza - opis przygód bohatera w drodze spod Troi do rodzinnej Itaki.

Tułaczka Odyseusza - przyczyny

Odyseusz, król wyspy Itaki, który wsławił się podczas dziesięcioletniej wojny trojańskiej, po jej zakończeniu jak najszybciej pragnął zobaczyć żonę Penelopę i syna Telemacha. Nie sprawdziły się jego oczekiwania, że powrót zajmie mu dwa tygodnie. 

Tułaczka Odyseusza trwała 10 lat. Okręty Odyseusza wiatr rzucił najpierw do kraju Lotofagów, a następnie na wyspę Polifema. Krwiożerczy cyklop został oślepiony przez Odysa, na którego rzucił klątwę, prosząc swego ojca Posejdona, aby uniemożliwił powrót króla do domu lub przynajmniej  -aby tułaczka Odyseusza była długa i pełna trudności.

Tułaczka Odyseusza - kolejne etapy

-  Odyseusz przybył na wyspę Eolię, siedzibę króla wiatrów Eola, który dał mu miech wypełniony wszystkimi rodzajami wiatru (wypuszczone następnie przez towarzyszy)

- w kolejnym etapie tułaczki Odyseusza bohater i jego świta trafili do kraju Lajstrygonów, którzy zniszczyli wszystkie okręty poza okrętem Odyseusza, a następnie na wyspę czarodziejki Kirke, która poradziła bohaterowi znaleźć duszę wróżbity Tejrezjasza (przepowiedział Odyseuszowi dalszą tułaczkę)

- Odyseusz szczęśliwie przepłynął koło wyspy syren, a następnie między potworami Skyllą i Charybdą

- bohater stracił wszystkich towarzyszy na wyspie króla słońca, których Helios ukarał za zjedzenie jego wołów

- tułaczka Odyseusza przedłużyła się o 7 lat poprzez pobyt na wyspie Ogigii, gdzie zakochana w nim nimfa Kalipso podawała mu nektar i ambrozję, aby zapomniał o celu swej podróży, pozwoliła mu odejść dopiero na rozkaz Zeusa

- Odyseusz kontynuował swą tułaczką na własnoręcznie zrobionej tratwie, na której dotarł na wyspę Scherię zamieszkaną przez przyjaźnie nastawionych Feaków; dzięki pomocy królewny Nauzykai i jej ojca króla Alkinoosa bohater otrzymał okręt, na którym szczęśliwie dotarł do Itaki

- tułaczka Odyseusza dobiegła końca, czekała go jednak jeszcze rozprawa z zalotnikami jego żony Penelopy, którzy chcieli odebrać mu władzę.