Bitwa o Midway miała miejsce w dniach 4-7 czerwca 1942 r. Była bitwą lotniczo-morską stoczoną pomiędzy wojskami japońskimi a amerykańskimi na Oceanie Spokojnym.

 Bitwa o Midway - geneza

Udany atak japoński na Pearl Harbor rozpoczął późniejsze zwycięstwa na Pacyfiku. Japończycy zdobyli kolejno tereny od Aleutów po Birmę. Po ataku lotniczym Amerykanów na Tokio Japończycy postanowili zaatakować amerykańską bazę na Midway, która stanowiła najbardziej wysunięty na wschód punkt obrony Hawajów.

Przygotowania do ataku rozpoczęły się już 26 maja 1942 r., kiedy japońskie okręty opuściły bazę. Planowano jednoczesny atak samolotów na Dutch Harbor na Aleutach oraz Midway. Amerykanie przechwycili i rozszyfrowali japońskie szyfry, dzięki czemu byli przygotowani na uderzenie.

Bitwa o Midway - przebieg

4 czerwca 1942 r. o godz. 4.30 do ataku wyruszyło 108 samolotów japońskich. Zostały one odparte ogniem artyleryjskim. Pierwszego dnia walk Japończycy stracili trzy lotniskowce, a ostatni zatonął następnego dnia. W nocy z 4 na 5 czerwca admirał Yamamoto zarządził odwrót. Walka zakończyła się 7 czerwca 1942 r. decydującą przewagą Amerykanów.

W wyniku walk Japończycy odnieśli ogromne straty: zatonęły 4 lotniskowce, krążownik, zniszczeniu uległy 253 samoloty, zginęło ok. 3500 ludzi. Amerykanie stracili 1 lotniskowiec, 1 niszczyciel, 147 samolotów, a śmierć poniosło 307 osób.

Bitwa o Midway - konsekwencje

Porażka Japończyków przerwała ich pasmo zwycięstw i  panowanie na Pacyfiku. Utrata wyszkolonego personelu lotniczego i pokładowego wiązała się z koniecznością porzucenia polityki ofensywnej na Pacyfiku, co nie uległo zmianie już do końca wojny.