Bitwa nad Bzurą (bitwa pod Kutnem) została rozegrana w dniach od 9 do 18-22 września 1939 r. Była największą bitwą kampanii wrześniowej.

 Po stronie polskiej w bitwie walczyły: armia "Poznań" z dowódcą gen. Tadeuszem Kutrzebą i armia "Pomorze" z gen. Władysławem Bortnowskim na czele. Siły niemieckie z Grupy Armii Południe to: 8 Armia dowodzona przez gen. Johanessa Blaskowitza oraz 10 Armia generała Waltera von Reichenau.

Celem ataku wojsk polskich było zatrzymanie pościgu Niemców za armiami "Prusy", "Lublin", "Karpaty", "Kraków".

Bitwa nad Bzurą - przebieg

Bitwa nad Bzurą rozegrała się w trzech fazach: w dniach 9-12 września Polacy nacierali na Stryków (I faza), w dniach 13-15 września - na Łowicz (II faza), po 15 września nastąpił odwrót Polaków w kierunku Warszawy (III faza).

Natarcie na Stryków prowadziła grupa operacyjna gen. Knolla. Pomimo znacznej przewagi militarnej i zaskoczenia przeciwnika, nie udało się rozbić 8 Armii, jednak zadano jej istotne straty. W dniu 10 września stoczono walkę w Małachowicach. 11 września do oddziałów niemieckich zaczęło napływać wsparcie. Następnego dnia gen. Kutrzeba wstrzymał bitwę.

Nowa koncepcja przewidywała uderzenie na Łowicz. 14 września żołnierze gen. Bortnowskiego rozpoczęli natarcie. Wycieńczające walki nad Bzurą i o Łowicz zostały zaprzestane, gdy gen. Bortnowski dowiedział się o tym, że spod Warszawy nadciąga kolejna dywizja niemiecka. Oddziały polskie wycofały się w rejon Sochaczewa i do Puszczy Kampinoskiej.

16 września Niemcy rozpoczęli kontrofensywę przy wsparciu lotnictwa bojowego. W nocy z 16 na 17 września Armia "Poznań" rozpoczęła walkę o przełamanie okrążenia niemieckiego pomiędzy Witkowicami a Sochaczewem. 

Następnego dnia Niemcy kontynuowali natarcie wzdłuż obu brzegów Bzury w kierunku północnym. Większość oddziałów zostało okrążonych i rozbitych. Nieliczne przedostały się przez linię wroga do Puszczy Kampinoskiej, a następnie do Warszawy i Modlina.

Bitwa nad Bzurą - podsumowanie

Pomimo przegranej Polaków bitwa nad Bzurą stanowiła istotny element strategiczny kampanii wrześniowej opóźniając kapitulację Warszawy.

W bitwie nad Bzurą zginęło ok. 15 tys. Polaków i ok. 6-8 tys. Niemców.