Włosy to wytwór naskórka, pokrywający skórę ssaków. Są one giętkim, nitkowatym włóknem, zbudowanym z keratyny i odgrywają dużą rolę u zwierząt, tworząc osłonę, która bierze udział w regulacji temperatury i zatrzymywaniu ciepła.

Włos to najszybciej rosnąca tkanka w organizmie człowieka, której budulcem są proteiny, czyli białka, których jest we włosie aż 85%.

Od 10 do 15% składu włosa to woda, a pozostałe 5-10% to pigmenty, minerały i lipidy. Keratyna jest wytwarzana we włosach przez proteiny. Częstym jej określeniem jest zrogowaciałe białko. Jest z niej zbudowana kora i naskórek włosa.

Ważnym elementem jest materiał wiążący włókna keratynowe, które w dużej części zbudowane są z aminokwasów siarkowych. Posiadają one lepkość, dzięki której włókna keratynowe przylegają do siebie bardzo ściśle.

Przekrój włosa tworzą trzy warstwy: naskórek, kora i rdzeń, czyli tzw. mendulla, która występuje tylko we włosach grubych i zdrowych. Wygląd włosa, jego kolor i sprężystość są zależne od kory – to ona decyduje o tych cechach, natomiast naskórek ochrania korę przed czynnikami zewnętrznymi.

Łuski ułożone dachówkowo tworzą naskórek włosa. Rozchylają się one pod wpływem ciepła, dzięki czemu można nawilżać i uzupełniać uszkodzenia, które powstały w korze i rdzeniu włosa.

Widoczna na powierzchni skóry część włosa jest zrogowaciała i jest to łodyga. Większość składników tworzących znajduje się w środku i zaliczamy do nich: korzeń, czyli część włosa zagłębioną w skórze, sięgającą aż do tkanki podskórnej. Jest on otoczony pochewką (tzw. mieszkiem włosa), która składa się z części łącznotkankowej – brodawki oraz otaczającej ją części nabłonkowej –  macierzy. Komórki macierzy mają zdolność namnażania się, dlatego w tej części mieszka powstają komórki tworzące różne warstwy włosa.

Macierz pobudzana jest do podziałów przez komórki brodawki oraz dzięki docierającym tam drobnym naczyniom krwionośnym, które jej dostarczają składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Uszkodzenie brodawki uniemożliwia odrost włosa. Uwypukloną dolną część korzenia, czyli cebulkę (opuszkę włosa) tworzy brodawka i macierz. Na mieszku włosowym znajduje się ujście gruczołu łojowego, a poniżej przyczepiony jest mięsień przywłosowy, który kurcząc się, prostuje włosy (w czasie zimna obserwujemy efekt tzw. gęsiej skórki) oraz naciskając na gruczoł, ułatwia wydzielanie łoju.