Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzpo raz pierwszy pojawił się na scenie politycznej w 1607 r. w Starodubie, a co do jego tożsamości istnieje wiele wersji: że był synem popa, nauczycielem i wiele innych. Od początku zdawano sobie sprawę, że fałszywie podaje się za pretendenta do tronu moskiewskiego, ale nowego Dymitra poparła część polskich żołnierzy (którym nie wypłacono żołdu), wielu awanturników żądnych przygód i łupów oraz część magnatów kresowych (Tyszkiewicz, Lisowski, Sapieha, Miechowiecki) marzących o nowych nabytkach ziemskich na wschodzie.
W czerwcu 1608 r. Dymitr przybył pod Moskwę i założył w Tuszynie obóz warowny, do którego przybył wypuszczony z rosyjskiej niewoli Jerzy Mniszech z córką Maryną. Oboje "rozpoznali" w nim "prawdziwego" Dymitra, a Maryna wzięła z nim potajemnie ślub katolicki. Dymitra II poparło wielu bojarów niechętnych rządom Wasyla Szujskiego oraz chłopi.
Jednak Dymitr II był całkowicie zależny od Polaków i w dodatku po klęsce wojsk szwedzko-rosyjskich w bitwie pod Kłuszynem (Wasyla Szujskiego) bojarzy zawarli porozumienie ze Stanisławem Żółkiewskim i uznali za cara królewicza Władysława, a wojska Żółkiewskiego wpuścili do Moskwy. Dymitra opuścili wszyscy jego zwolennicy, którzy poparli Władysława, a nikomu już niepotrzebny Samozwaniec został zamordowany w grudniu 1610 r.