Przejdź na stronę główną Interia.pl

Książę i żebrak

Mark Twain

Streszczenie krótkie

Pewnego dnia, w Londynie, przyszło na świat dwóch chłopców. Jeden w rodzinie żebraków, drugi był synem króla. Tom, mały żebrak, wiódł niezwykle smutne, przepełnione pijackimi awanturami i bijatykami życie. Ojciec i babcia zmuszali go do żebrania, często bijąc bez litości. Jedyną pociechą była nauka u księdza Andrzeja, czytanie oraz oddawanie się marzeniom, że jest księciem. Bardzo pragnął choć raz zobaczyć prawdziwego księcia. Marzenie to spełniło się, gdy przypadkiem zawędrował pod bramy pałacu. Urzeczony widokiem księcia, jego stroju i służby zbliżył się zbyt blisko. Strażnik odepchnął go brutalnie w tłum gapiów. Edward - książę, zauważył to i jako zadośćuczynienie zaprosił małego żebraka do pałacu. Chłopcy rozmawiali, opowiadali, jak wygląda ich życie. Edwardowi bardzo podobały się zabawy i beztroska Toma. Zapragnął być choć przez chwilę w skórze Toma. Chłopcy, nie czekając długo, zamienili się ubraniem. W tej chwili Edward zauważył siniec na ręce Toma i pobiegł szybko ukarać brutalnego strażnika. Ten jednak, widząc dziecko w łachmanach, nie zwracał na niego uwagi, wyrzucił go za bramę. Tak książę znalazł się na ulicy. Udał się do przytułku, który ufundował jego ojciec, licząc, że tam uzyska pomoc. Został jednak przepędzony. Znalazł go ojciec Toma - John Canty, który zabrał go do domu. Ojciec podczas awantury uderzył nieznanego człowieka. Okazało się, że człowiek ów zmarł, a był nim ksiądz Andrzej. Rodzina Cantych musiała uciekać. W tym czasie Tom próbował wyjaśnić pomyłkę na dworze, wzięto go jednak za niepoczytalnego. Był niezwykle podobny do Edwarda, dlatego nie dano wiary jego zapewnieniom. Gafy, które popełniał, tłumaczono przepracowaniem i zbyt ciężką nauką, dlatego postanowiono dać księciu wolne. Zakazano mówić komukolwiek o szaleństwie chłopca.

Edwardowi zaś udało się zbiec ojcu Toma, wpadł jednak w nowe tarapaty. Z rozwścieczonego tłumu uratował do Miles Hendon, rycerz, który stał się opiekunem chłopca. Zabrał go do siebie, nie dając dziecku odczuć, że nie wierzy w jego zapewnienia, że jest księciem. Hendon opowiedział chłopcu historię swego życia, obaj się zaprzyjaźnili. Na dworze w tym czasie zmarł król Henryk, ojciec Edwarda, co wprawiło dziecko w wielki smutek. Postanowił szybko dostać się na zamek i wyjaśnić pomyłkę. Tomowi zaś na dworze szło coraz lepiej, uczestniczył w obradach, ułaskawiał niesłusznie skazanych ludzi, był coraz szczęśliwszy.

Edward został natomiast podstępem uprowadzony przez złodziei z bandy Canty'ego. Został jej członkiem, musiał żebrać i brać udział w wielu występkach. Podczas awantury w mieście udało mu się uciec, spędził noc w ubogiej szopie. Ścigany jednak przez towarzyszy Canty'ego, uciekł w las, gdzie schronił się w chacie pustelnika. Pustelnik okazał się szaleńcem owładniętym rządzą zemsty. Postanowił zgładzić Edwarda. Z tej opresji uratowali go znajomi już złodzieje. Wrócił do bandy, został zmuszony do żebrania. Stał się zagrożeniem dla współtowarzyszy, dlatego jeden z nich próbował się go pozbyć. Upozorował kradzież i Edward stanął przed sądem. Z tej awantury uratował go Miles. Obaj udali się do Hendon Hall, posiadłości rodzinnej Milesa. Niestety, okrutny brat Hugh ożenił się z jego ukochaną, zmienił służbę, a ojciec i brat dawno nie żyli. Zostali wtrąceni do więzienia, gdzie spotkali staruszka, który niegdyś służył w domu Hendonów i opowiedział podróżnikom o wszystkim. Po uwolnieniu z więzienia udali się do Londynu. Edwardowi udało się dostać do zamku podczas koronacji, pomyłka została wyjaśniona. Tom udowodnił, że to Edward jest prawdziwym królem. Edward nadał tytuł Królewskiego Wychowanka Tomowi, pasował na rycerza Milesa, kazał uwięzić Hugh oraz ułaskawił wszystkich osądzonych niesprawiedliwie, których spotkał podczas swego pobytu poza murami zamku.

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.