Spis treści:
- SBBE – jeden z najbardziej obleganych kierunków
- Studia w Polsce, Finlandii i Hiszpanii
- Kolejna rekrutacja startuje w grudniu 2023
SBBE – jeden z najbardziej obleganych kierunków
Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE) to kierunek studiów, który odpowiada na trend związany z tworzeniem bezodpadowych technologii oraz zrównoważonym przetwarzaniem surowców pierwotnych i wtórnych.
Program studiów jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą:
- Politechnika Wrocławska,
- Universidad de Castilla – La Mancha (Hiszpania),
- Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT (Finlandia).
To cztery semestry, podczas których studenci dowiadują się, jak projektować rozwiązania inżynierskie dotyczące m.in. biopaliw, bioenergii, materiałów budowlanych, papieru, tworzyw biodegradowalnych i chemikaliów. Zajęcia mają charakter praktyczny.
Studenci SBBE mogą otrzymać stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie. Jest ono wypłacane przez całe dwa lata. To nie wszystkie zachęty dla kandydatów. Studia magisterskie odbywają się we wszystkich trzech ośrodkach naukowych.
Przeczytaj również: Stypendia naukowe dla studentów. Można je zdobyć już na pierwszym roku
Studia w Polsce, Finlandii i Hiszpanii
Pierwszy semestr odbywa się na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej i jest poświęcony syntezie i analizie bioproduktów. Za kolejny odpowiada hiszpańska uczelnia. Odbywają się tam zajęcia z modelowania i symulacji procesów. Po intensywnym roku studenci biorą udział w letnich programach stażowych w przemyśle oraz instytucjach badawczych.
Trzeci semestr jest realizowany się w Finlandii w Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT. Zajęcia dotyczą instalacji technologicznych. Ostatnie miesiące przewidziano na przygotowanie prac magisterskich. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymają dyplom z każdego z trzech ośrodków naukowych.
Przeczytaj również: Najsłynniejsze uniwersytety świata. Studiują na nich dzieci królów i miliarderów
Kolejna rekrutacja startuje w grudniu 2023
Kandydaci na kierunek SBBE muszą mieć przynajmniej podstawową wiedzę m.in. z chemii organicznej i nieorganicznej, inżynierii reaktorów chemicznych, aparatury procesowej. To studia dla osób ze stopniem inżyniera w dziedzinie inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, inżynieria mechaniczna, technologia chemiczna lub biotechnologia.
Mimo to chętnych nie brakuje. W ubiegłym roku było to aż 26 osób na jedno miejsce. Kandydaci pochodzili z aż 60 krajów świata. Rekrutacja na studia rusza 15 grudnia 2023 roku. Dwustopniowy proces prowadzi międzynarodowa komisja złożona z 15 profesorów reprezentujących uczelnie partnerskie.
Źródła: pwr.edu.pl, emjm-sbbe.eu, bryk.pl
Oprac. Monika Wąs
Odpowiedzi do zadań z podręczników z chemii znajdziesz tutaj:
Chemia – objaśnienia do zadań z podręcznika
Rozwiązania do zadań z podręcznika do chemii
Chemia – objaśnienia i rozwiązania do zadań z podręcznika
Komentarze (0)