Stworzyliśmy zestawienie sześciu najskuteczniejszych zasad, które pomogą wam przetrwać nadchodzące miesiące sprawdzianów, kartkówek i zadań domowych:

 

Zasada nr 1. Organizacja

Podstawą skutecznej nauki jest odpowiednie przygotowanie materiałów. Przede wszystkim upewnijmy się, że posiadamy potrzebne notatki, które są niezbędne do egzaminu czy sprawdzianu. Jeżeli mimo starań nie możemy nic odszukać, znajdźmy kogoś, kto jest na tyle rzetelny, że nie obawiamy się pożyczyć od niego notatek. Oczywiście pamiętajmy, że zawsze możemy zwrócić się o pomoc do nauczyciela, który zwróci naszą uwagę nie tylko na materiał przerobiony na lekcji, lecz także zachęci do poszerzania horyzontów.

Zasada nr 2. Nauka i odpoczynek

Nauka to nie tylko ciężka praca, ale i odpoczynek. Pamiętajmy, aby obydwie części zaplanować w odpowiedni sposób. Kilkunastominutowe przerwy są niezbędne, aby osiągnąć sukces. Czas spędzony nad podręcznikiem nie powinien być dłuższy niż godzina lekcyjna, gdyż nasza koncentracja z każdą kolejną minutą będzie spadać. Dlatego warto znaleźć chwilę na krótką przerwę, która nie będzie bezmyślnym scrollowaniem internetu, ale momentem, w którym oddamy się chwili relaksu.

Zasada nr 3. Praca zespołowa

Pamiętajmy, że nauka na sprawdzian czy też egzamin nie dotyczy tylko nas samych, lecz wszystkich naszych kolegów i koleżanek. Dobrym rozwiązaniem jest wspólna nauka. Wspólne spędzanie czasu nad książkami to nie tylko zakuwanie, ale również wzajemne wsparcie i miłe towarzystwo. Kiedy nie jesteśmy w stanie zrozumieć czegoś, czy też jakieś zagadnienie jest niejasne, wspólna burza mózgów przynosi szybsze i bardziej pewne rozwiązanie. Nauka staje się wtedy przyjemniejsza i łatwiejsza.