Z tego artykułu dowiesz się:

Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Nie rób tego na pamięć! 

Wbrew pozorom efektywne i skuteczne sposoby uczenia się wcale nie wiążą się z popularnym „wkuwaniem na blachę”. Być może będziecie zaskoczeni, ale nauka może być nie tylko łatwa, ale także przyjemna. Jeżeli chcecie przyswajać informacje ucząc się ich na pamięć, to musicie mieć świadomość tego, że w większości przypadków pozostaną one w głowie na krótko lub w nieprawidłowej formie. Nie ma także pewności, że w odpowiednim momencie przypomnicie sobie konkretną nazwę, datę czy pojęcie. Dlaczego? Pamięć krótkotrwała jest bardzo zawodna, a to właśnie tam trafia nasza wiedza podczas niesławnego „wkuwania”.  

Przeczytaj również: Jak się skoncentrować? 10 trików, które pomogą się skupić i nie być zmęczonym

Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Nie odkładaj tego! 

Nie jest tajemnicą, że większość odkłada naukę na ostatnią chwilę. Jak wiadomo – zawsze są ważniejsze obowiązki, które odciągają od notatek i materiałów, które trzeba przyswoić. Dla tych, którzy lubią zwlekać z tym aż do samego końca, mamy złą wiadomość – nauka rozłożona w czasie przynosi najlepsze efekty! Wygląda na to, że odpowiednia organizacja czasu przeznaczonego na opanowanie informacji jest najskuteczniejszą techniką zapamiętywania. Jeżeli zastanawiacie się jak zaliczyć test na dobrą ocenę, to po prostu zabierzcie się za naukę wcześniej – powtarzajcie materiał kilkukrotnie w przerwach trwających od 10 min do 24 godzin, przez kilka dni. Taki sposób pozwoli na zachowanie prawidłowego cyklu naukowego – wiedza zostanie przyswojona poprzez efekt pierwszeństwa (zapamiętanie informacji, które dotarły do naszego mózgu na początku) i efekt świeżości (zapamiętanie informacji, które docierają do naszego mózgu na koniec). Należy wspomnieć, że im częstsze przerwy wykonamy, tym więcej materiału zostanie w naszej długotrwałej pamięci.  

Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Pytaj! 

Wielu studentów i uczniów niezmiennie zastanawia się, jak skutecznie uczyć się na sprawdzian czy ważny test. Odpowiedzią na pytanie może być właśnie… pytanie! Metoda zwana aktywnym powtarzaniem to nic innego jak umiejętność układania i zadawania sobie odpowiednich pytań, egzaminowanie samych siebie i tłumaczenie sobie niezrozumiałych pojęć. Zapamiętanie materiału nadejdzie wraz z jego zrozumieniem - szybciej niż myślicie, bo sami dla siebie jesteśmy najlepszymi nauczycielami.  

Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Wykonaj mapę! 

Mapa myśli uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod łatwej i efektywnej nauki. W tym przypadku do utrwalania wiedzy nie używa się klasycznych notatek, ale kolorów, rysunków i krótkich haseł. Ten sposób tworzenia zapisków angażuje obie półkule mózgu, a to z kolei sprawią, że informacje są lepiej zapamiętywane, a powtórki trwają o wiele krócej, niż w przypadku kilkudziesięciu stron bloku tekstu pisanego. Chcecie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak uczyć się na sprawdzian lub test? Musicie uzbroić się w kolorowe długopisy, karteczki, ołówek, mazaki oraz kartkę, a następnie za ich pomocą stworzyć zróżnicowaną, wielokierunkową i kolorową mapę. Pamiętajcie, aby skupić się na istotnych datach i pojęciach, które pozwolą na zaliczenie testu. 

Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Użyj fiszek! 

Fiszki, czyli małe karteczki zawierająca określone hasło i krótkie notatki, to od wielu lat bardzo popularny i skuteczny sposób nauki, który wbrew pozorom nie jest wykorzystywany tylko do przyswajania języków obcych. Przede wszystkim możecie je zabrać ze sobą wszędzie – do pracy, autobusu, sklepu, poczekalni czy na uczelnię i korzystać z nich o dowolnej porze, co pozwala na skuteczne utrwalanie materiału. Dodatkowo samodzielnie przygotowane fiszki będą świetną metodą nauki przez przepisywanie i interpretowanie. Gotowe szablony, które pomogą zaliczyć sprawdzian lub test, można też znaleźć w Internecie.  

Nauka wcale nie musi być żmudna i nudna, a skuteczne zapamiętanie materiału to kwestia doboru odpowiedniej metody uczenia się. Aby zaliczyć ważny egzamin lub test wystarczy skorzystać z jednego z naszych sposobów i cieszyć się świetnie przyswojoną wiedzą.

Przeczytaj również:

Pięć sposobów na naukę języka obcego

Omnibus - bezpłatna apka do szkoły!