Barack Obama

 

Obama jest przedstawiany często jako charyzmatyczny mówca. Zdolność ta może wynikać z faktu, że przed wybraniem go na prezydenta USA, miał już pewną praktykę w przemawianiu do wielkich tłumów. Zanim odniósł sukces jako polityk, przez 12 lat wykładał na University of Chicago Law School, gdzie uczył prawa konstytucyjnego i teorii rasy. Według jednego z byłych uczniów Obama był równie dyplomatycznym i wymagającym wykładowcą, nakłaniał zarówno liberałów, jak i konserwatystów do oceny własnych poglądów i skłonności politycznych.

Sting

Sting
Wyobrażacie sobie Stinga, jako waszego nauczyciela od angielskiego?

Zanim Gordon Matthew Sumner (znany pod pseudonimem Sting) wyśpiewał sobie drogę do sukcesu jako lider The Police, był dyplomowanym nauczycielem angielskiego w szkole podstawowej i trenerem piłki nożnej w Anglii. Zrezygnował z tego zaraz po tym, jak jego kariera solowa zaczęła nabierać rozpędu. Mimo iż na dobre rozstał się z zawodem nauczyciela, wciąż pozostaje nieugięty w kwestii podniesienia pensji pracowników oświaty. Sting w wypowiedziach odnośnie szkolnictwa podkreśla często, że nauczanie jest jednym z najważniejszych, a zarazem najgorzej opłacanych zawodów na świecie. Ze śmiechem wspomina także, że według niego samego nie był dobrym nauczycielem. Na swoich lekcjach poruszał jedynie tematy, które go interesowały – dotyczące poezji i piłki nożnej.

Brian May

Brian May
Brian May, gitarzysta zespołu Queen /123RF/PICSEL

Oto najlepszy przykład na to, że nauczyciel matematyki wcale nie musi mieć nudnego życia! Znany przede wszystkim ze swej działalności w zespole Queen gitarzysta – Brian May, zanim na dobre rozpoczął karierę gwiazdy rocka, studiował fizykę w Imperial College London. Na początku działalności muzycznej, dorabiał on właśnie jako matematyk. W 2003 roku znalazł się wśród 40 najlepszych gitarzystów wszechczasów według magazynu Rolling Stones. Niewielu z fanów muzyka wie, że zaledwie 4 lata później obronił on w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną „Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego”, przez co stał się doktorem astronomii.

Sylvester Stallone i Mr. T

Sylveter Stallone z żoną
Sylvester Stallone z żoną /123RF/PICSEL

Czy oglądając "Rocky'ego III" wiedziałeś, że byłeś świadkiem pojedynku dwóch nauczycieli na ringu? Zarówno filmowy Rocky Balboa (Sylvester Stallone) jak i Clubber Lang (Mr. T), zanim wystąpili na wielkim ekranie, dorabiali, ucząc w szkołach. W latach 60., kiedy Sylvester Stallone uczęszczał do American College w Szwajcarii, prowadził zajęcia z w-fu na boku, aby zarobić dodatkową gotówkę na wydatki podczas pobytu za granicą. Natomiast Mr. T był trenerem gimnastyki w Chicago w latach 70. Z tego wniosek, aby lepiej nie opuszczać zajęć wf-u i ćwiczyć sumiennie. Być może kiedyś to właśnie twój wf-ista pozdrowi cię z czerwonego dywanu!

Ezra Koenig

Vampire Weekend
Co gdyby Twój nauczyciel grał taki koncert? / Autor: Thomas Rix, Licencja: CC BY 2.0

Ezra Koenig jest głównym wokalistą zespołu Vampire Weekend, znanego z takich utworów jak „Diane Young” oraz „A-Punkt”. Zanim Koenig rozpoczął karierę muzyka, miał kiedyś inne wyobrażanie o tym, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Ukończył Columbia University na kierunku literatura angielska. Po ukończeniu zapisał się do programu 'Teach for America', który polega na umieszczaniu nauczycieli w najtrudniejszych szkołach w USA.

Ostatecznie zdobył posadę nauczyciela w szkole na Brooklynie. Opisywano go jako "wyluzowanego" wychowawcę, który naprawdę zżył się ze swoimi uczniami. Ostatecznie kontrakt nagraniowy z 2007 roku przerwał rozwijającą się karierę nauczycielską Koeniga.