Spis treści:
- Co to jest small talk?
- Kiedy prowadzić small talk?
- Jak prowadzić small talk?
- Na jakie tematy rozmawiać?
- Jakich tematów unikać?
Co to jest small talk?
Small talk (ang. mała rozmowa) to krótkie, niezobowiązujące i niewzbudzające dużych emocji pogawędki, które zazwyczaj prowadzi się w różnych sytuacjach społecznych z osobami, których nie znamy lub które znamy słabo. Mogą to być np. konwersacje biurze, w windzie, w sklepie czy w kolejce do lekarza. Tego typu rozmowy pozwalają uniknąć niezręcznej ciszy oraz pokazać się innym jako osoba kontaktowa i z pozytywnym nastawieniem.
Small talk wywodzi się z kultury anglosaskiej, gdzie tego typu pogawędki są traktowane jako coś naturalnego, a nawet obowiązkowego. Osoby, które ich nie praktykują, mogą nawet w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych zostać uznane za niewychowane lub nieuprzejme. W Polsce presja dotycząca takich rozmów nie jest aż tak duża, szczególnie w miejscach publicznych (sklep, poczekalnia u lekarza, przedział w pociągu), ale już w pracy, w kontaktach sąsiedzkich czy wśród ludzi, których już trochę znamy, na pewno jest czymś pożądanym.
Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z języka polskiego? Poznaj nowy serwis edukacyjny!
Kiedy prowadzić small talk?
Small talki można prowadzić właściwie w każdym momencie, w którym przez jakiś czas przebywamy z osobą (lub osobami), której nie znamy lub znamy ją słabo. Idealnym miejscem do prowadzenia takich pogawędek jest praca, ponieważ codziennie widujemy tam ludzi, z którymi nie zawsze łączą nas bliskie relacje. Podobnie jest na większych imprezach rodzinnych lub towarzyskich albo w kontaktach sąsiedzkich. Small talk przydaje się w również w momentach oczekiwania (np. podczas stania w kolejkach, jechania windą) czy w czasie świadczenia lub korzystania z usług (np. w sklepie, u fryzjera, kosmetyczki).

Jak prowadzić small talk?
Prowadzenie small talków może ułatwić nam kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że nasz rozmówca będzie czuł się komfortowo i będzie chętnie podtrzymywał z nami rozmowę. Jak zatem prowadzić small talk? Warto przede wszystkim:
- uważnie słuchać (dzięki temu pojawią się nowe tematy lub tory prowadzenia rozmowy);
- zadawać otwarte pytania (jeśli odpowiedź rozmówcy, będzie dłuższa niż „tak” lub „nie”, będziesz mieć kolejne punkty „zaczepienia”, by dalej rozwijać rozmowę);
- okazywać zainteresowanie (dopytywać, kiwać głową, patrzeć na rozmówcę, uśmiechać się itp.);
- opowiadać anegdoty (rozmówca będzie mógł odnieść je do swojego życia i opowiedzieć o swoim doświadczeniu);
- obserwować rozmówcę (po jego mowie ciała i głosie zauważysz, czy czuje się komfortowo i czy dany temat go interesuje, czy może lepiej przejść do innego).
Przeczytaj również: Certyfikat językowy – który wybrać i jak go zdobyć?
Na jakie tematy rozmawiać podczas small talku?
Podstawową zasadą small talków jest rozmawianie tylko na takie tematy, które nie są kontrowersyjne, nie stawiają rozmówcy w niekomfortowej sytuacji, i takie, o których niemal każdy będzie mógł coś powiedzieć, by podtrzymać rozmowę. O czym zatem rozmawiać podczas small talku? Najpopularniejszymi i najlepszymi tematami będą:
- pogoda (temat bezpieczny, na który każdy może się wypowiedzieć);
- aktualne wydarzenia (np. sport, filmy, książki, muzyka, rozrywka itp.);
- otoczenie (np. wystrój pomieszczenia, liczba ludzi na wydarzeniu itp.);
- tematy związane z aktualną sytuacją (np. w sezonie urlopowym rozmowa o podróżach, na imprezie firmowej o podanym na niej jedzeniu itp.);
- inni ludzie (np. podczas wesela można wyjaśnić, skąd znamy parę młodą, a na imprezie towarzyskiej nawiązać do wspólnych znajomych);
- hobby/zainteresowania (jeśli wiemy coś o naszym rozmówcy, możemy do tego nawiązać).
To, jakie wybierzemy tematy, zależy również od tego, jak dobrze znamy rozmówcę i co o nim wiemy – inne poruszymy z osobą zupełnie nieznajomą, a inne podczas rozmowy ze znajomym z pracy.
Jakich tematów unikać?
Wśród tematów, których należy unikać podczas small talku, są przede wszystkim kwestie kontrowersyjne i bardzo prywatne. Należą do nich sprawy takie jak:
- polityka,
- religia,
- pieniądze,
- stan zdrowia,
- wygląd fizyczny,
- poglądy na trudne i złożone tematy,
- intymne szczegóły z życia.
Podczas small talku trzeba się też pilnować, by poruszając tematy neutralne, nie zboczyć na takie tory rozmowy, które mogą prowadzić do niezgody czy niekomfortowego samopoczucia naszego rozmówcy. Np. rozmawiając o sporcie, warto mieć na uwadze, że nasz rozmówca może być kibicem innej drużyny niż my, a ucinając sobie pogawędkę o ludziach, lepiej powstrzymać się od ich krytykowania. Warto również obserwować swojego rozmówcę, ponieważ po jego mimice i tonie odpowiedzi możemy zauważyć, który temat jest dla niego niewygodny i w związku z tym lepiej go nie ciągnąć.
Oprac.: Joanna Cwynar
Źródło: happyhours.edu.pl, lincoln.edu.pl, interviewme.pl, bryk.pl
Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:
Język polski – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń
Odpowiedzi do zadań z podręcznika z języka polskiego
Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z języka polskiego
Komentarze (0)