Spis treści:

Co to jest small talk? 

Small talk (ang. mała rozmowa) to krótkie, niezobowiązujące i niewzbudzające dużych emocji pogawędki, które zazwyczaj prowadzi się w różnych sytuacjach społecznych z osobami, których nie znamy lub które znamy słabo. Mogą to być np. konwersacje biurze, w windzie, w sklepie czy w kolejce do lekarza. Tego typu rozmowy pozwalają uniknąć niezręcznej ciszy oraz pokazać się innym jako osoba kontaktowa i z pozytywnym nastawieniem.

Small talk wywodzi się z kultury anglosaskiej, gdzie tego typu pogawędki są traktowane jako coś naturalnego, a nawet obowiązkowego. Osoby, które ich nie praktykują, mogą nawet w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych zostać uznane za niewychowane lub nieuprzejme. W Polsce presja dotycząca takich rozmów nie jest aż tak duża, szczególnie w miejscach publicznych (sklep, poczekalnia u lekarza, przedział w pociągu), ale już w pracy, w kontaktach sąsiedzkich czy wśród ludzi, których już trochę znamy, na pewno jest czymś pożądanym.

Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z języka polskiego? Poznaj nowy serwis edukacyjny!

Kiedy prowadzić small talk?

Small talki można prowadzić właściwie w każdym momencie, w którym przez jakiś czas przebywamy z osobą (lub osobami), której nie znamy lub znamy ją słabo. Idealnym miejscem do prowadzenia takich pogawędek jest praca, ponieważ codziennie widujemy tam ludzi, z którymi nie zawsze łączą nas bliskie relacje. Podobnie jest na większych imprezach rodzinnych lub towarzyskich albo w kontaktach sąsiedzkich. Small talk przydaje się w również w momentach oczekiwania (np. podczas stania w kolejkach, jechania windą) czy w czasie świadczenia lub korzystania z usług (np. w sklepie, u fryzjera, kosmetyczki).

Small talk w biurze
Small talki często prowadzimy w pracy /123RF/PICSEL

 

Jak prowadzić small talk?

Prowadzenie small talków może ułatwić nam kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że nasz rozmówca będzie czuł się komfortowo i będzie chętnie podtrzymywał z nami rozmowę. Jak zatem prowadzić small talk? Warto przede wszystkim:

 • uważnie słuchać (dzięki temu pojawią się nowe tematy lub tory prowadzenia rozmowy);
 • zadawać otwarte pytania (jeśli odpowiedź rozmówcy, będzie dłuższa niż „tak” lub „nie”, będziesz mieć kolejne punkty „zaczepienia”, by dalej rozwijać rozmowę); 
 • okazywać zainteresowanie (dopytywać, kiwać głową, patrzeć na rozmówcę, uśmiechać się itp.);
 • opowiadać anegdoty (rozmówca będzie mógł odnieść je do swojego życia i opowiedzieć o swoim doświadczeniu);
 • obserwować rozmówcę (po jego mowie ciała i głosie zauważysz, czy czuje się komfortowo i czy dany temat go interesuje, czy może lepiej przejść do innego).

Przeczytaj również: Certyfikat językowy – który wybrać i jak go zdobyć?

Na jakie tematy rozmawiać podczas small talku?

Podstawową zasadą small talków jest rozmawianie tylko na takie tematy, które nie są kontrowersyjne, nie stawiają rozmówcy w niekomfortowej sytuacji, i takie, o których niemal każdy będzie mógł coś powiedzieć, by podtrzymać rozmowę. O czym zatem rozmawiać podczas small talku? Najpopularniejszymi i najlepszymi tematami będą:

 • pogoda (temat bezpieczny, na który każdy może się wypowiedzieć);
 • aktualne wydarzenia (np. sport, filmy, książki, muzyka, rozrywka itp.);
 • otoczenie (np. wystrój pomieszczenia, liczba ludzi na wydarzeniu itp.);
 • tematy związane z aktualną sytuacją (np. w sezonie urlopowym rozmowa o podróżach, na imprezie firmowej o podanym na niej jedzeniu itp.);
 • inni ludzie (np. podczas wesela można wyjaśnić, skąd znamy parę młodą, a na imprezie towarzyskiej nawiązać do wspólnych znajomych);
 • hobby/zainteresowania (jeśli wiemy coś o naszym rozmówcy, możemy do tego nawiązać).

To, jakie wybierzemy tematy, zależy również od tego, jak dobrze znamy rozmówcę i co o nim wiemy – inne poruszymy z osobą zupełnie nieznajomą, a inne podczas rozmowy ze znajomym z pracy. 

Jakich tematów unikać?

Wśród tematów, których należy unikać podczas small talku, są przede wszystkim kwestie kontrowersyjne i bardzo prywatne. Należą do nich sprawy takie jak:

 • polityka,
 • religia,
 • pieniądze,
 • stan zdrowia,
 • wygląd fizyczny,
 • poglądy na trudne i złożone tematy,
 • intymne szczegóły z życia.

Podczas small talku trzeba się też pilnować, by poruszając tematy neutralne, nie zboczyć na takie tory rozmowy, które mogą prowadzić do niezgody czy niekomfortowego samopoczucia naszego rozmówcy. Np. rozmawiając o sporcie, warto mieć na uwadze, że nasz rozmówca może być kibicem innej drużyny niż my, a ucinając sobie pogawędkę o ludziach, lepiej powstrzymać się od ich krytykowania. Warto również obserwować swojego rozmówcę, ponieważ po jego mimice i tonie odpowiedzi możemy zauważyć, który temat jest dla niego niewygodny i w związku z tym lepiej go nie ciągnąć.

Oprac.: Joanna Cwynar

Źródło: happyhours.edu.pl, lincoln.edu.pl, interviewme.pl, bryk.pl

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:

Język polski – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z języka polskiego

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z języka polskiego