Yellowstone jest uważany za najstarszy park narodowy na świecie. 1 marca 1872 roku Kongres Stanów Zjednoczonych utworzył Park Narodowy Yellowstone z uwagi na wyjątkowość przyrodniczą i geologiczną tamtejszych terenów, a ponad sto lat później, w 1978 r., został wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO. Yellowstone jest ostatnim, tak rozległym, nienaruszonym ekosystemem klimatu umiarkowanego na naszej półkuli. Park słynie z dzikiej przyrody i wielu miejsc o właściwościach geotermalnych, zwłaszcza gejzeru Old Faithful, jednego z najpopularniejszych gorących źródeł na świecie. Czy wiecie, że na terenie parku znajduje się ponad 400 gejzerów? To tyle, ile łącznie w innych częściach Ziemi!

Nic dziwnego, że ten bardzo aktywny sejsmicznie region co jakiś czas przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale i mediów na całym świecie. Kilka miesięcy temu świat zapomniał o wspaniałych gejzerach, gorących źródłach czy solfatarach Yellowstone, na rzecz… ostrzeżeń dotyczących ogromnej erupcji kaldery Yellowstone nazywanej także superwulkanem, która według niektórych już powinna się zdarzyć. Informacja o opóźnieniach w wybuchu superwulkanu, który może pogrążyć północne stany USA w nuklearnej zimie w 2020 roku — to nie brzmi dobrze!

Czy Yellowstone wkrótce wybuchnie i ochłodzi planetę?

Apokaliptyczne przewidywania nie mają końca. Nuklearna zima, ochłodzenie średniej temperatury na kuli ziemskiej i chmura pyłu wulkanicznego, która może sięgnąć terenów oddalonego o ponad 2000 kilometrów i leżącego w innej strefie czasowej Chicago — to tylko niektóre z teorii chętnie rozpowszechnianych w mediach. Jak te prognozy mają się do rzeczywistości i co oznacza opóźnienie w wybuchu superwulkanu Yellowstone?

Kto by pomyślał, że kaldera Yellowstone nie przygotowuje się do erupcji, a mimo niepokojąco brzmiących 11 trzęsień Ziemi na terenie parku w ciągu doby, wulkanolodzy nie ostrzegają, że istnieje wysokie ryzyko, że coś niebezpiecznego wydarzy się w Kalderze lub w jej pobliżu. Skąd więc tyle szumu o ten region?

W przeszłości (ponad 2 mln lat, 1,3 mln lat i 640 tys. lat temu) dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, które powodowały rozległe zniszczenia. To daje średnio około 725 000 lat między erupcjami. W tym przypadku pozostało nam jeszcze około 100 000 lat, ale ta liczba opiera się na bardzo małej ilości danych, więc dla naukowców pozostaje bez znaczenia. Z bardzo rzadkimi wyjątkami wulkany nie gromadzą magmy w stałym tempie (w nielicznych przypadkach, w których tak się dzieje, erupcje mogą być dość regularne). Wulkany wybuchają, gdy pod powierzchnią znajduje się wystarczająca ilość płynnej magmy i ciśnienie wystarczające, aby ta magma wypłynęła na powierzchnię. Zwykle nie dzieje się to zgodnie z harmonogramem ;) Więc jeśli słyszycie, że wybuch Yellowstone jest opóźniony, to jest to bzdura!

Czytaj dalej na następnej stronie