Spis treści:

Czy student może udzielać korepetycji?

Prawo nie zabrania studentom udzielania korepetycji. Muszą oni jednak od swoich przychodów pochodzących z tego źródła odprowadzać podatki, choć w niektórych przypadkach zdarza się, że mogą być z ich płacenia zwolnieni.

Do udzielania korepetycji, potrzebne są zatem przede wszystkim chęci, odpowiednia wiedza, którą chce się przekazać innym oraz klienci, którzy będą chcieli za takie usługi zapłacić. Trzeba też dopełnić kilku formalności związanych z rozliczeniem z urzędem skarbowym.

Do jakiej kwoty korepetycje bez podatku?

Niezależnie czy jest się studentem, czy nie, od zarobionych na korepetycjach pieniędzy należy zapłacić podatek, choć są dwie sytuacje, w których można tego uniknąć, jeśli spełnia się odpowiednie warunki.

Pierwszą z nich jest kwota wolna od podatku, czyli zarobek, od którego w corocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym nie musimy odprowadzać podatku, ponieważ jest zbyt niski. W 2022 roku kwota ta wynosi 30 tys. złotych rocznie. Oznacza to, że jeśli student ciągu roku zarobi na korepetycjach mniej niż tyle, nie będzie musiał w ogóle odprowadzać za ten przychód podatku. Jeśli jednak w ciągu roku przekroczymy tę kwotę, będzie już musiał ten podatek zapłacić.

Drugą sytuacją, w której można skorzystać z ulgi, jest wiek poniżej 26. roku życia oraz przychód roczny poniżej 120 000 złotych. Dotyczy to jednak osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Zatem ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, uzyskują przychody z działalności wykonywanej osobiście czy z umowy o dzieło, nie mogą skorzystać z tej ulgi.

Przeczytaj również: Piszesz w ten sposób e-maile? To świadczy o kompetencji

Jak student może rozliczać się z udzielania korepetycji?

Student, który zarabia na korepetycjach, może rozliczać się na kilka sposobów, zależnie od tego, jaki charakter mają jego usługi oraz w jaki sposób będą one zorganizowane.

Pierwszą z możliwości jest zatrudnienie u kogoś – np. w firmie korepetytorskiej na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Wówczas dostajemy od pracodawcy PIT-11, na podstawie którego rozliczamy się z urzędem skarbowym raz w roku. Przysługuje nam też ulga dla osób poniżej 26. roku życia, jeśli mamy odpowiednio niskie zarobki.

Druga możliwość to założenie własnej działalności gospodarczej. Umożliwia nam ona pracę zarówno dla firm (np. korepetytorskich), jak i osób prywatnych (tj. pojedynczych klientów). Mając własną działalność, możemy rozliczać się na dwa sposoby – przez ryczałt lub na zasadach ogólnych:

  • Ryczał wynosi 8,5 proc. przychodu, jest płatny miesięcznie i rozliczany na druku PIT-28. Jeśli wybierzemy ten sposób rozliczenia, nie możemy jednak liczyć już na inne ulgi, czyli kwotę wolną od podatku albo odliczenie od podatku kosztów prowadzenia działalności (np. dojazdów).
  • Przy rozliczeniu na zasadach ogólnych podatek wynosi 12 proc., jednak dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku do uzyskania 120 tys. dochodu (powyżej tej kwoty stawka podatku wzrośnie do 32 proc.). W przypadku takiego rozliczenia można też odliczać od podatku koszty prowadzenia działalności. Jeśli przekraczamy kwotę wolną od podatku, musimy płacić do urzędu skarbowego miesięczne lub kwartalne zaliczki, a po upływie roku rozliczyć się na druku PIT-36 (dołączając do niego załącznik PIT-36B).

Trzecią opcją są przychody z działalności wykonywanej osobiście. Wówczas jednak nasze lekcje nie mogą mieć charakteru zorganizowanego i ciągłego. Jest to więc wariant dla osób, które udzielają korepetycji doraźnie (np. gdy ktoś potrzebuje jednorazowej pomocy przy nauce, a nie cotygodniowych lekcji). Dochody z korepetycji jako działalności wykonywanej osobiście również należy rozliczyć na druku PIT-36 (w wierszu pt. „Działalność wykonywana osobiście”).

Co grozi za udzielanie korepetycji bez płacenia podatku?

Za niepłacenie podatków, niezależnie od tego, czy jest się studentem, czy nie, grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. W świetle prawa karnego osobie takiej może grozić kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Najbardziej dotkliwe kary będą dotyczyły tych osób, u których kontrola wykaże prowadzenie działalności gospodarczej niezarejestrowanej, w której nie były opłacane żadne podatki. Gdy urząd skarbowy wykryje dochody, od których nie odprowadziło się podatku, trzeba będzie zapłacić zaległości z pięciu lat wstecz wraz z odsetkami za każdy rok oraz karną stawkę podatku wynoszącą 75 proc. wysokości nieujawnionych dochodów. Traci się wówczas także wszystkie ulgi.

Przeczytaj również: Granadilla. Miasto studentów, turystów i... duchów

Ile studenci biorą za korepetycje?

Stawki studentów za udzielane korepetycje zazwyczaj są niższe niż aktywnych zawodowo nauczycieli i egzaminatorów. Jest to oczywiście podyktowane ich najczęściej mniejszym doświadczeniem oraz niższymi kompetencjami. Nie zawsze jest to jednak regułą — są studenci, którzy w udzielaniu korepetycji mają kilkuletnie doświadczenie i otrzymali dobre referencje, dlatego ich stawki mogą być równe lub nawet wyższe od tych nauczycielskich.

Przy ustalaniu godzinowej ceny za korepetycje najważniejsze jest zorientowanie się w stawkach, które proponują nauczyciele oraz studenci i zaproponowanie swojej, w odniesieniu do nich oraz do swojego doświadczenia, wykształcenie oraz innych atutów. Własną stawkę możesz nieco podnieść np. gdy robisz studia dokładnie z zakresu nauczanego przedmiotu, a nie z pokrewnego (np. studiujesz anglistykę i uczysz języka angielskiego), gdy masz lub jesteś w trakcie zdobywania uprawnień pedagogicznych, czy gdy posiadasz już doświadczenie w nauczaniu. Pamiętaj, że nawet jeśli na początku ustalisz za wysoką cenę, zawsze możesz ją obniżyć np. gdy okaże się na tyle wysoka, że będzie się do ciebie zgłaszało zbyt mało chętnych.

Dokładna odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy biorą studenci za korepetycje, nie jest możliwa, ponieważ zależy ona od wielu różnych czynników. Wyższych cen możemy spodziewać się w większych miastach, a droższe od korepetycji z przedmiotów humanistycznych najczęściej bywają te ze ścisłych. Przeglądając ogłoszenia wystawiane przez studentów w internecie, możemy jednak zauważyć, że ich średnie stawki za godzinę korepetycji wynoszą zazwyczaj od 20 do 50 zł, zależenie od doświadczenia i wykształcenia. Nieco wyższe i dużo wyższe ceny oferują już aktywnie uczących w szkołach nauczyciele.

Czy studentowi opłaca się dawać korepetycje?

To czy udzielanie korepetycji opłaca się finansowo, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, ile chcemy zarobić, jaką ilością czasu dysponujemy oraz jak zorganizujemy sobie pracę. Jeśli jednak chcemy po prostu sobie dorobić do studenckiego budżetu i zmieścimy się z naszymi zarobkami w kwocie wolnej od podatku, to praca jako korepetytor podczas studiów może być zarówno przyjemna, jak i opłacalna, nie tylko pod względem finansowym.

Udzielanie korepetycji przez studenta niesie za sobą wiele korzyści i ma sporo zalet. Pierwszą z nich są na pewno godziny pracy, które można elastycznie dopasować do swojego planu zajęć na uczelni, co nie zawsze jest takie proste w przypadku innych prac. Sam decydujesz również o tym, ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na pracę, by wyrobić się także z innymi uczelnianymi obowiązkami.

Gdy jest się studentem, szczególnie kierunku, którego się naucza, nie trzeba poświęcać aż tyle czasu na przygotowanie zajęć dla uczniów, ponieważ studiując, zazwyczaj jest się ze wszystkimi przekazywanymi później treściami na bieżąco.

Gdy natomiast studiuje się kierunek, którego zakres jest szeroki, jak chociażby w przypadku większości kierunków na uczelniach technicznych, można udzielać korepetycji z kilku przedmiotów jednocześnie np. i z matematyki, i fizyki.

Udzielając korepetycji podczas studiów, zdobywasz też doświadczenie — zarówno to zawodowe (szczególnie przydatne przyszłym pedagogom), jak i życiowe, ponieważ praca korepetytora wymaga dobrej organizacji czasu, odpowiedzialności, umiejętności załatwiania urzędowych formalności, a w części przypadków nawet prowadzenia własnej firmy. Udzielając korepetycji przez całe studia, masz zatem pewność, że po ich skończeniu będzie ci łatwiej znaleźć pracę w zawodzie, a nawet jeśli czas jej poszukiwania się wydłuży, to przez cały ten okres będziesz mieć już tymczasowe źródło dochodu, które pozwoli ci się samodzielnie utrzymać.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie