Streszczenie:

Streszczenie to krótki tekst opisujący w kilku zdaniach przeczytaną książkę, czy obejrzany film. Ważne jest, aby zawrzeć w nim kluczowe wątki, motywy oraz problematykę utworu. Należy pamiętać o chronologicznym ciągu wydarzeń. W przypadku streszczenia, nie ma miejsca na opinie i dygresje autora.  

Cechy streszczenia:

- krótkość

- zwięzłość

- rzeczowość

- obiektywność

- chronologiczność

- prosty język

- przedstawienie najważniejszych wątków i motywów

Przydatne słownictwo:

- najpierw, na początku 

- następnie, potem

- kolejno

- na koniec, wreszcie, ostatecznie

Wskazówki:

1. Przypomnij sobie główne wątki i motywy utworu. Kim byli bohaterowie, gdzie miała miejsce akcja oraz co było punktem kulminacyjnym utworu. To najważniejsze cechy danego tekstu. Możesz w brudnopisie wynotować sobie takie pytania i stawiać na nie odpowiedzi. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnym ważnym szczególe.  

2. Postaraj się pisać jak najkrócej i zwięźlej. To zadanie nie polega na “laniu wody” czy pięknym wysławianiu się. Musisz być oszczędny w słowach, ale precyzyjny i dokładny.

3. Nie wstawiaj cytatów, dygresji czy osobistych komentarzy. Pozostaw to na rozprawkę, gdyż przytoczenie ich będzie skutkować odjęciem punktów. 

4. Trzymaj się liczby słów podanej przy zadaniu. Nawet bardzo dobre streszczenie, które będzie za długie, spowoduje niepotrzebną utratę punktów. 

5. Nie kopiuj fragmentów z podanego tekstu. Musisz je opowiedzieć własnymi słowami.

6. Nie przytaczaj dialogów. Są one zbędne przy dobrym streszczeniu. 

7. Przeczytaj przed egzaminem kilka przykładowych streszczeń podanych na stronie CKE. Dzięki temu łatwiej przyswoisz powyższe wskazówki.