Spis treści:

Kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy?

50 lat temu, czyli 3 kwietnia 1973 roku, na pokazie w Nowym Jorku firma Motorola zaprezentowała pierwszy w historii przenośny telefon komórkowy, czyli model DynaTAC, który do użytku został dopuszczony dopiero dekadę później, po tym jak producenci telefonu uzyskali zgodę na sprzedaż od amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji.

Podczas prezentacji telefonu komórkowego jego twórca – Martin Cooper, zadzwonił z niego do Joela Engela, czyli swojego rywala z firmy Bell Labs, który pracował wówczas nad podobnymi wynalazkami. Było to pierwsza w historii rozmowa przez telefon komórkowy.

Przeczytaj również: Pozornie współczesne wynalazki, które istniały już przed wiekami

Historia powstania telefonów komórkowych

Pierwsze prace nad stworzeniem telefonu komórkowego rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, bo już w latach 40. XX wieku. Poprzednikami komórek były stworzone przez Motorolę w 1946 roku mobilne telefony radiowe, które jednak działały tylko w samochodach, ponieważ do ich uruchomienia potrzebne było działanie silnika.

Motorola_Carphone_Model_TLD-1100,_1964,_view_1_-_National_Electronics_Museum_-_DSC00184
Telefon samochodowy /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Jeszcze mobilniejszy prototyp komórki stworzyła dziesięć lat później szwedzka firma Ericsson. Sprzęt co prawda był przenośny i mógł być używany poza samochodem, ale ważył około 40 kilogramów i przypominał walizkę. Prócz tego trzeba było za niego zapłacić ówczesną równowartość ceny auta.  

Dopiero kilkanaście lat później pojawił się pierwszy sprzęt, który rzeczywiście można było nazwać telefonem komórkowym, czyli właśnie Motorola DynaTAC.

Jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy?

Motorolę DynaTAC wynalazł Martin Cooper – amerykański inżynier, który wcześniej pracował nad kontrolowaną bezprzewodowo sygnalizacją świetlną i pagerami, którymi można było posługiwać się bezprzewodowo, ale tylko w przestrzeni jednego budynku. Wynalazcę do stworzenia pierwszej komórki zainspirował komunikator, za pomocą którego porozumiewał się kapitan Kirk w filmie „Star Trek”.

20090704-1971_StarTrekTOSCommunicatorReplica
Replika komunikatora ze „Star Treka” /fot. autor: Davidbspalding, licencja: CC BY-SA 3.0


Pierwszy telefon komórkowy znacząco różnił się jednak wyglądem zarówno od tego filmowego, jak i od dzisiejszych smartfonów. Żartobliwie nazywano go „cegłą”, ponieważ swoimi rozmiarami i wagą mógł ją przypominać – mierzył około 23 cm wysokości i ważył około 1 kg. Do tego dochodziła jeszcze dość długa antena.

Motorola DynaTAC miała klawiaturę składającą się z dziesięciu cyfr, dwóch symboli (# i *) oraz dziewięciu klawiszy funkcyjnych: Rcl (Recall), Clr (Clear), Snd (Send), Sto (Store), Fcn (Function), End (End), Pwr (Power), Lock (Lock), Vol (Volume). Prócz głośnika i mikrofonu miała również wąski, poziomy wyświetlacz, na którym widoczny był numer telefonu, pod który dzwoniono.

​


Przeczytaj również: Klatka dla dziecka, klimatyzowana kosiarka. Oto najdziwniejsze wynalazki świata

Pierwszy telefon komórkowy a telefony współczesne

Pierwszy telefon komórkowy był oczywiście znacznie bardziej prymitywny i mniej funkcjonalny niż dzisiejsze smartfony, które mają dotykowe wyświetlacze i połączenie z internetem, a prócz wykonywania samych połączeń służą nam także jako aparaty fotograficzne, kamery, GPS-y, karty płatnicze oraz dziesiątki innych urządzeń. Funkcjami pierwszego telefonu komórkowego było natomiast jedynie dzwonienie poprzez wybranie odpowiedniego numeru oraz możliwość zapisania do 30 kontaktów w książce telefonicznej.

Motorola DynaTAC miała służyć do wykonywania połączeń, których początkowy zasięg obejmował tylko ścisłe centrum Chicago. Jej bateria wystarczała na 30 minut ciągłej rozmowy, a w czasie czuwania telefon mógł wytrzymać na maksymalnie 8 godzin do kolejnego ładowania. Początkowo koszt komórki wynosił 4 tys. dolarów, a w pierwszym roku sprzedaży kupiło ją 12 tys. osób.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

Poniedziałkowy QUIZ geograficzny. Wiesz, gdzie to jest?

„Proszę państwa oto miś...” QUIZ z najsłynniejszych polskich wiersz

QUIZ: Czy wiesz, co znaczą te słowa? 10/15 to znak, że znasz język polski