Wybierz miejsce do nauki

Jest to podstawowy i najważniejszy krok przed rozpoczęciem nauki. Dobrze dobrane miejsce może sprawić, że twój mózg będzie je kojarzył głównie z nauką. Z tego powodu łatwiej będzie ci się skoncentrować. Takie miejsce powinno być dobrze oświetlone i wentylowane. Powinny na nim znajdować się wyłącznie książki, notatki lub kserówki. Wszelki bałagan czy rzeczy niezwiązane z nauką, mogą nas dekoncentrować. 

Wyłącz wszystko, co cię dekoncentruje

W czasie nauki najlepiej wyłączyć wszelkie gadżety, komórki oraz laptopy. Rozmowa z koleżanką może poczekać, aż przyswoisz chociaż część materiału. Zostaw muzykę, ale tylko wtedy, kiedy zauważysz, że łatwiej się przy niej skupiasz. Jeśli nie, to warto zainwestować w stopery lub poprosić domowników, aby postarali się nie hałasować. 

Wysypiaj się

Bardzo ważne jest, aby podczas natłoku nauki, nie zapomnieć o śnie. Stres i nerwy związane z ważnym egzaminem, często doprowadzają do tego, że staramy się jak najkrócej spać. 

A to błąd. Powinniśmy spać minimum 6-7 godzin, aby nasz organizm mógł się zregenerować. W innym wypadku trudno będzie nam się skoncentrować. 

Sen, stres, zmęczenie
Żródło: 123RF/Picsel

Wybierz godziny nauki

Zastanów się, czy łatwiej jest ci się uczyć rano, popołudniu, a może wieczorem. To ważne, aby odnaleźć najlepszą dla siebie porę do nauki. Dzięki temu w łatwiejszy sposób opanujemy potrzebny materiał.

Nie zapominaj o przerwach

Jeżeli musisz opanować duży materiał, to koniecznie zaplanuj sobie przerwy. Najlepiej robić je po przerobieniu kilku zagadnień lub co godzinę. Musicie sami sprawdzić, który wariant wam bardziej odpowiada. Podczas przerwy powinniście się przewietrzyć albo przez chwilkę poserfować po Internecie. To nic złego. Każdemu należy się chwila wytchnienia. Dzięki niej łatwiej będzie wam powrócić do nauki. 

Zobacz także artykuł:

Otoczenie ma znaczenie, czyli gdzie się uczyć