Mieszkanie

Wygodny, miękki fotel, ciepły koc i książka w ręce – czy to dobry pomysł na naukę w domu? Na pewno przyjemny, jednak niezbyt skuteczny. Rozluźnienie mięśni sprzyja senności. Do nauki w domowym zaciszu należy się odpowiednio przygotować.

1. Uporządkuj pokój - przestrzeń, która cię otacza, odzwierciedla stan twojego umysłu. Bałagan sprawia, że mózg skupia się na rozrzuconych chaotycznie rzeczach, zamiast na podręczniku. Przed rozpoczęciem nauki sprawdź, czy wszystko, co jest ci potrzebne do nauki, znajduje się w zasięgu ręki. Dzięki temu unikniesz częstych przerw, które znacznie obniżają koncentrację.

2. Zadbaj o oświetlenie – zbyt mocne lub zbyt słabe światło męczy twoje oczy. Najlepsze dla umysłu jest światło naturalne padające z boku, z lewej strony.

3. Jeśli trzeba, zrób małe przemeblowanie – ustawienie biurka w pokoju jest bardzo ważne. Jeśli drzwi do pokoju znajdują się za twoimi plecami, będziesz co jakiś czas odwracał się, aby sprawdzić, czy nikt nie wszedł i odczuwał podświadomy niepokój, że ktoś za tobą stoi. To dekoncentruje i zmniejsza efektywność nauki. Biurko powinno być ustawione tak, żebyś widział cały pokój lub przynajmniej drzwi.

4. Wietrz pokój – pomieszczenie, które nie ma żadnej wentylacji, nie sprzyja koncentracji. Siedząc w pokoju wiele godzin, zużywasz tlen i zwiększasz stężenie dwutlenku węgla. Ważne jest regularne wietrzenie pokoju, tak aby twój mózg zawsze dostawał odpowiednią ilość tlenu.

Biblioteka

To dobra opcja dla osób, które siedząc w domu, nie są w stanie wyeliminować wszystkich rozpraszaczy. W czytelni panuje cisza i co najważniejsze - nie będą kusić cię tam inne zajęcia. Dodatkowo w tym miejscu możesz korzystać „od zaraz” z całego asortymentu biblioteki. Motywującym może być też widok innych osób pochylonych nad książkami i pogrążonych w nauce.  Jednak jeśli jesteś osobą, która lubi mieć zawsze obok siebie coś do jedzenia i picia lub masz w zwyczaju wstawanie i „prostowanie kości” co kilkanaście minut, czytelnia nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie.

Przyroda

Łono natury to idealne miejsce do nauki w ciepłe dni. Jak wspominaliśmy wcześniej, najlepsze dla umysłu jest światło naturalne. Przebywanie na świeżym powietrzu zapewnia odpowiednie dotlenienie mózgu, dzięki czemu uczymy się szybciej i skuteczniej. Badania wykazały także, że optymalna temperatura do pracy umysłowej plasuje się między 20 a 22oC. Dodatkowo widok drzew, rzeki czy jeziora oraz odgłosy natury działają uspokajająco i relaksująco, co sprzyja koncentracji.

Wybór miejsca do nauki zależy od indywidualnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle ważne, ponieważ ma duży wpływ na tempo i efektywność naszej nauki.