Czy singiel może wziąć kredyt?

Osoby stanu wolnego nie zawsze są przekonane, czy mają szansę na finansowanie. Warto wiedzieć, że jest to uzależnione od kilku kwestii. To, czy singiel może wziąć kredyt, zależy przede wszystkim od jego sytuacji materialnej i zawodowej. Staranie się o zobowiązanie w pojedynkę nie musi zmniejszać szans na wsparcie finansowe. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza jeśli singiel utrzymuje tylko siebie samego, a jego wydatki na życie nie są zbyt wysokie.

Na jakie zobowiązanie może liczyć singiel w 2023 roku? Przed nim szereg atrakcyjnych rozwiązań bankowych. Dostępny jest zarówno standardowy kredyt konsumpcyjny jak też kredyt hipoteczny dla singla 2023. Na dodatek, kredyt na mieszkanie można wziąć aktualnie na jeszcze lepszych warunkach. To umożliwia nowy program rządowy: Bezpieczny Kredyt 2%, gwarantujący obniżone oprocentowanie. Jest on skierowany również dla singli, ale tylko tych, którzy nie mają jeszcze nieruchomości.

Przed wyborem kredytu warto skorzystać z zaufanego rankingu kredytów gotówkowych, jakim jest: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Kredyt dla singla 2023 gotówkowy z kolei można wziąć niemal od ręki. Oczywiście, jeśli będzie on w realnej kwocie, którą jeden kredytobiorca z powodzeniem spłaci. 

Jakie warunki musi spełnić singiel, ubiegając się o kredyt? 

Singiel starający się o kredyt, musi spełnić inne warunki w przypadku kredytu gotówkowego, a nieco więcej wymogów, gdy wnioskuje o ten hipoteczny. 

Jakie warunki musi spełnić singiel przy kredycie gotówkowym? 

Warunki, które musi spełnić singiel ubiegający się o kredyt gotówkowy, mogą różnić się w zależności od banku. Istnieją pewne podstawowe kryteria, które zazwyczaj są brane pod uwagę. Są to: 

 1.  Zdolność kredytowa: Osoba ubiegająca się o kredyt musi wykazać zdolność do terminowego spłacania pożyczki. Banki oceniają zdolność kredytową na podstawie zarobków, stałych dochodów, spłaty zobowiązań finansowych oraz historii kredytowej w BIK. 
 2.  Stałe źródło dochodu: Kredytodawcy wymagają, aby wnioskodawca posiadał stałe i udokumentowane źródło dochodu, np. wynagrodzenie z pracy, dochody z najmu. 
 3.  Wiek: Singiel ubiegający się o kredyt gotówkowy musi mieć odpowiedni wiek, który zazwyczaj wynosi od 18 do 65 lat. Niektóre banki mogą mieć różne ograniczenia wiekowe. 
 4.  Stałe zamieszkanie: Wnioskodawca powinien posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. 
 5.  Pozytywna historia kredytowa: Osoby z dobrą historią spłaty wcześniejszych zobowiązań zwykle mają większe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego. Historia jest sprawdzana na podstawie raportu BIK. 
 6.  Dokumenty tożsamości: W celu weryfikacji tożsamości, bank wymaga ważnego dowodu osobistego. 

Jakie warunki musi spełnić singiel przy kredycie hipotecznym? 

Warunki, które musi spełnić singiel ubiegający się o kredyt hipoteczny, są podobne do tych, które musi spełnić osoba w związku lub małżeństwie. Podstawowe kryteria, które zazwyczaj są brane pod uwagę, to: 

 1.  Zdolność kredytowa: Singiel musi posiadać wystarczający dochód, aby móc regularnie spłacać raty kredytu hipotecznego. Banki analizują zarobki, stabilność zatrudnienia i inne, ewentualne źródła dochodów. 
 2.  Wysokość wkładu własnego: Im wyższy wkład własny, tym większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. 
 3.  Historia kredytowa: Pozytywna historia kredytowa może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu i korzystniejsze warunki. 
 4.  Stałe zatrudnienie: Stabilne zatrudnienie z umową o pracę lub innymi dokumentami potwierdzającymi dochody to kluczowy czynnik przy ocenie zdolności kredytowej. 
 5.  Wiek: Singiel ubiegający się o kredyt hipoteczny musi mieć odpowiedni wiek, aby uzyskać pozytywną decyzję. 
 6.  Dokumenty potwierdzające tożsamość: Jak przy każdym kredycie, wymagane są ważne dokumenty tożsamości. 
 7.  Zabezpieczenie kredytu: Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony na nieruchomości, co oznacza, że biorąc kredyt, wnioskodawca musi mieć odpowiednią nieruchomość, która może posłużyć jako zabezpieczenie kredytu. 

Zdolność kredytowa do kredytu dla singla 2023 

Singiel z powodzeniem dostanie kredyt, jeśli ma stałą pracę, regularne zarobki, i stabilną sytuację finansową. Co to oznacza? Banki weryfikują jego zdolność kredytową, na którą ma wpływ wiele elementów. Może być ona obliczana inaczej w przypadku kredytu hipotecznego, a w oparciu o inne kwestie przy kredycie gotówkowym. Ten pierwszy z reguły wymaga wyższej zdolności ze względu na spore kwoty finansowania i dłuższy czas spłaty. 

Przy obliczaniu zdolności kredytowej najważniejsze są: 

 • Dochody (wysokość i źródło)
 • Wydatki (miesięczna kwota na utrzymanie)
 • Historia kredytowa w BIK (jak kredytobiorca spłacał wcześniejsze zobowiązania)
 • Wkład własny do kredytu hipotecznego (wyższy znacznie podnosi zdolność)
 • Aktywne zobowiązania (kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity: które singiel nadal spłaca). 

Ile musi zarabiać singiel, żeby otrzymać kredyt? Aktualnie wystarczy minimalna krajowa, aby dostać kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu hipotecznego wymagane są wyższe zarobki. 

Poniżej przykłady, na jaką kwotę orientacyjnie może liczyć singiel przy poszczególnych zarobkach netto. Wyliczenia dotyczą singla, który nie spłaca aktualnie żadnego kredytu. Zdolność zależy od okresu kredytowania: minimalna przy krótkim, maksymalna przy najdłuższym. 

 1.  Singiel z najniższą krajową (2780 zł netto): 
 • Kredyt gotówkowy: od 8500 zł do 60 818 zł.
 • Kredyt hipoteczny: brak. 
 1.  Singiel zarabiający 4000 zł netto: 
 • Kredyt gotówkowy: od 21 870 zł do 155 944 zł.
 • Kredyt hipoteczny: od 53 838 zł do 114 589 zł. 
 1.  Singiel zarabiający 5000 zł netto: 
 • Kredyt gotówkowy: od 32 809 zł do 233 917 zł.
 • Kredyt hipoteczny: od 92 000 zł do 225 358 zł. 

Powyższe wyliczenia mają charakter informacyjny. Ostateczny wynik zdolności kredytowej zależy również od innych czynników, które biorą pod uwagę banki. 

Ile kosztuje kredyt hipoteczny i gotówkowy dla singla? 

Warto sprawdzić, ile kosztuje kredyt dla singli 2023. W tabeli znajdziesz porównanie kosztów kredytu hipotecznego i gotówkowego (stan na lipiec). Dotyczy ona warunków: 

 • Kwota kredytu: 150 000 zł.
 • Czas spłaty: 10 lat. 

Bank

Koszt kredytu gotówkowego

Koszt kredytu hipotecznego

Alior Bank

132 646,44 zł

72 500,92 zł

BNP Paribas

123 632,56 zł

67 377,70 zł

Citi Handlowy

96 094,02 zł

73 663,01 zł

Bank Pekao

107 104,60 zł

74 331,12 zł

Santander Bank Polska

143 312,06 zł.

83 870,41 zł 

Czy warto zdecydować się na kredyt dla singla w 2023? 

Obecnie bardzo opłacalny jest kredyt dla singla na mieszkanie w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. Biorąc taki kredyt, przez pierwsze 10 lat spłacasz obniżone oprocentowanie. Nawet jeśli nie spełniasz warunku programu, możesz znaleźć atrakcyjne oferty standardowych kredytów hipotecznych. Kluczowa jest zdolność kredytowa i wkład własny, dzięki którym możesz znacznie poprawić warunki. Kredyt gotówkowy dla singla z kolei najbardziej opłaca się w bankach: Citi Handlowy, PKO BP i Alior Banku.

 

Artykuł sponsorowany