Spis treści:

Dlaczego św. Franciszek postanowił żyć w ubóstwie?

Św. Franciszek urodził się w Asyżu jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, Pietro di Bernardo di Moricone oraz pochodzącej z Prowansji Piki Bernardone. Jako rok jego urodzenia podaje się 1181 lub 1182.

Młody Giovanni był typowym przedstawicielem beztroskich i rozpieszczonych dzieci bogatych mieszkańców Asyżu. Często wdawał się w bójki, całe dnie spędzał na zabawie i hulankach. Gdy miał 20 lat, wziął udział w lokalnej potyczce pomiędzy wojskami Asyżu i Perugii i w wyniku zdrady przyjaciela dostał się do niewoli. Spędził w niej cały rok i mocno podupadł na zdrowiu.

Po powrocie zamierzał kontynuować rycerską karierę i udał się nawet do Apulii, gdzie chciał zyskać wojenną sławę. Po drodze wydarzyło się jednak coś wyjątkowego. Młody Giovanni przeżył, jak twierdził, bezpośrednie spotkanie z Bogiem.

Nagle odwrócił się od rodziny i swoich bogatych, rozrywkowych znajomych. Całe dnie zaczął spędzać samotnie w grocie oraz na modlitwach w kościele. Biografia św. Franciszka wskazuje też, że początkowo planował (i nawet zrealizował) odbudowę kilku kościołów, ponieważ tak zrozumiał zdanie, które miał powiedzieć mu Bóg – „Franciszku, idź, odbuduj mój Kościół”. W tym celu rozdał cały swój majątek.

Dopiero po jakimś czasie, po skończeniu odbudowy ostatniego kościoła, dotarło do niego przesłanie Ewangelii św. Łukasza: „Nie bierzcie nic na drogę, ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy, nie miejcie też po dwie suknie”. Od tej pory przywdział brązową, chłopską tunikę i zaczął nawoływać ludzi do życia w ubóstwie i prostocie.

Z biegiem czasu do Franciszka zaczęli się przyłączać inni młodzi ludzie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jedną z nich była późniejsza św. Klara, która założyła zakon klarysek. W 1209 roku dostali zgodę od papieża Innocentego III na zatwierdzenie reguły (czyli oficjalne założenie zakonu).

Franciszkanie wędrowali po wioskach i miastach, głosząc potrzebę pokuty, ale także miłosierdzia i miłości do siebie nawzajem. Apelowali o godne życie dla zwierząt i o dbałość o całą przyrodę. Franciszek głosił też swoje nauki w Ziemi Świętej, a braci wysyłał nawet na misje do Afryki.

W trakcie jednej z wypraw nabawił się groźnej choroby oczu, przez co całkiem stracił wzrok. W roku 1224, podczas pobytu na górze La Verna, otrzymał na ciele stygmaty. W 1225 roku napisał słynną średniowieczną pieśń, czyli „Pieśń słoneczną” albo „Pochwałę stworzenia”. Zmarł 3 października 1226 roku. 

Przeczytaj również: Największe religie świata. W co wierzą ich wyznawcy?

Św. Franciszek – patron zwierząt i świata przyrody

Z czego jest najbardziej znany św. Franciszek? Patron domowych i dzikich zwierząt oraz wielki miłośnik przyrody – właśnie od takiej strony dał się poznać ten wyjątkowy święty. Słynne były jego kazania do ptaków, obłaskawienie groźnego wilka, ale także prośby do drwali, by ścinali tylko tyle drzew, ile jest niezbędne, a do ogrodników – by zostawiali łan dzikiej łąki dla malutkich łąkowych stworzeń. Św. Franciszek to patron ekologów, niewidomych, ubogich i kupców.

Bazylika
Bazylika św. Franciszka z Asyżu/123RF/PICSEL

 

Ciekawostki z życia św. Franciszka

Historię świętego opowiada przede wszystkim anonimowy utwór „Kwiatki św. Franciszka” oraz wiele ludowych przypowieści. Jakie ciekawostki z życia św. Franciszka w nich znajdziemy?

  • Kiedy się nawrócił, postanowił oddać cały swój majątek, co spowodowało, że stanął nagi na rynku w Asyżu.
  • Inna ciekawostka z życia św. Franciszka mówi o tym, że umiał rozmawiać ze wszystkimi zwierzętami.
  • Jak podają przekazy, przed śmiercią kazał rozebrać się do naga i położyć na gołej ziemi.
  • Wspomnienie o św. Franciszku odbywa się co roku 4 października. Tego samego dnia obchodzimy też Światowy Dzień Zwierząt.

Cytaty ze św. Franciszka, które warto zapamiętać

Biedaczyna z Asyżu pozostawił po sobie wiele pism i innych świadectw. Które cytaty św. Franciszka są szczególnie warte uwagi?

  • „Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa” („Pieśń słoneczna”);
  • „Bądź pochwalony, Panie, przez siostrę naszą śmierć cielesną, przed którą żaden człowiek żyjący nie może uciec” („Pieśń słoneczna”);
  • „Wszystkie stworzenia, które są pod niebem, każde zgodnie ze swą własną naturą, służą, znają i są posłuszne swemu Stwórcy lepiej niż ty” („Napomnienie V”).

Św. Franciszek – najczęściej zadawane pytania

Kiedy i gdzie żył Franciszek z Asyżu? Ten święty był Włochem, urodził się w mieście Asyż i żył tam na przełomie XII i XIII wieku.

Jak nazywano św. Franciszka? Najczęściej zadawane pytania o tego świętego dotyczą jego ubóstwa. Franciszkanie utrzymywali się z jałmużny. Dlatego nazywano ich zakonem żebraczym, a Franciszka – Biedaczyną z Asyżu.

Kolejne najczęściej zadawane pytanie o św. Franciszka dotyczy jego wyglądu. Dlaczego chodził boso i w prostej, brązowej szacie? Dlatego, że odrzucał jakąkolwiek własność i swoim przykładem chciał zachęcić innych do życia w ubóstwie.

 

Przeczytaj również: 

Tę religię wyznawał Freddie Mercury. Ma pół miliona wyznawców, w tym kilku w Polsce

Religia monoteistyczna a religia politeistyczna. Czym się różnią?

Cytaty z Biblii. Poznaj najważniejsze sentencje