Moim zdaniem wprowadzenie stanu epipidemicznego, bądź stanu wyjątkowego/klęski żywiołowej wpłynie w większości negatywanie na polską gospodarkę, jedynie dla firm produkujących np. papier toaletowy, płyny do dezynfekcji bądź maseczki dezynfekujące jest to dobre, nawet bardzo. Ludzie wykupują wszystkie zapasy tych rzeczy z wielu aptek i sklepów spożywczych. Firmy to widzą i podnoszą ceny swoich produktów przez co mają dużo większy dochód.

Ludzie wykupują tez bardzo dużo jedzenia, które ma długi termin dospożycia np. makaron, ryż lub kasza. Gorzej mają natomiast takie miejsca jak restauracje bądź rózne sklepy np. z ubraniami, biura podróży, hotele i linie lotnicze. W podobniej, czyli bardzo trudnej sytuacji są rownież salony kosmetyczne i inne zakłady usługowe. Właścicele restauracji często muszą je zamykać, ponieważ jego pracownicy mają wolne ze względu na kwarantanne. Restauracje, w których pracownicy są zatrudnieni na umowe o pracę mają ogromny problem, ponieważ ich właściciel nadal musi wypłacać należne miesięczne wynagrodzenie swoim pracownikom. W większości przypadków pracodawca nie ma przygotowanych pieniędzy na taką sytuacje i musi płacić im ze swoich zarobionionych pieniędzy. Trzeba pamiętać rownież, że nawet jeżeli ktoś pomyślał i odłożył pieniądze wcześniej, nie mógł przewidzieć ile będzie trwać taka sytuacja w naszym kraju.

Niektórzy właściciele próbują się jakoś ratować i gotują sami bądź z członkami swojej rodziny. Zachęcają klientów do zamawiania jedzenia na wynos, do robienia zamówień lunchowych oraz zamawiania cateringu na rózne okazje np. Święta Wielkanocne. W niektórych zakłądach pracy pracownicy są zatrudnieni na umowe zlecenie bądź umowę o dzieło, nie będą mieli oni środków do życia ze względu na brak stałego, comiesięcznego wynagrodzenia. Dostają onipieniądze za wykonaną pracę, której nie mogą wykonywać z powodu szerzącej się epidemii. Kolejnym negatywem dla gospodarki jest po prostu ogromny spadek popytu i produkcji w polskich fabrykach. Podsumowywując, gospodarka naszego kraju może bardzo ucierpieć przez taki przebieg zdarzeń. Wiele ludzi poniesie ogromne strarty. Jedynie kilka sektorów gospodarki może zarobić w czasie epidemii.