8 i 9 czerwca 2004 roku Polacy odpowiedzieli TAK na pytanie " czy chcesz być w Unii Europejskiej". Dlatego też z dniem 1 maja 2005r. Polska stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej. Dzięki temu każdy z nas będzie w posiadaniu dwóch obywatelstw polskiego oraz europejskiego. Unia Europejska ma na celu narzucanie określonych wymogów na wszystkie strefy życia. Ma ono być na odpowiednim poziomie i spełniać wyznaczone kryteria. Także odnośnie szkoły pojawią się zmiany mające na celu poprawę edukacji.
W krajach Unii Europejskiej edukacja rozumiana jest jako kształtowanie wśród dzieci i młodzieży poczucia wartości kulturowych Starego Kontynentu. Dużą uwagę skupia się na tematach odnośnie praw człowieka, patriotyzmu oraz postawy obywatelskiej. Edukacja polega także na zapoznawaniu się z kulturą i tradycją Europejską. Historia mówi, że kontynent Europejski został odkryty wcześniej niż Ameryka. Dlatego też zarówno tradycje, jak i obyczaje sięgają bardzo głębokich korzeni.
Ideą Unii Europejskiej jest połączenie w jednolitą całość państw położonych w Europie. Dlatego też standardy, zwyczaje i prawa winny być jednolite dla każdego narodu z należących do UE.
Jednakże system edukacji nie jest taki sam dla wszystkich państw członkowskich. W każdym z krajów jest opracowywany własny standard edukacyjny, który powinien być zatwierdzony prze komisję ds. Unii Europejskiej.
Polskie szkoły wymajają bardzko głębokiej modernizacji, dlatego też a wsparcie Unii Europejskiej może okazać się bardzo pomocne.
Chcąc móc poszerzać swą znajomość na temat sąsiadujących państw uważam, że powinien być wprowadzony drugi język obcy obowiązkowy. Myślę, że powinien być do język francuski, który powoli zostaje wycofywany z języków obowiązkowych. W końcu to jeden z podstawowych języków Unii Europejskiej. Językiem Francuskim posługują się także mieszczańscy Belgii i Luksemburga. Biorąc pod uwagę, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają do UE w poszukiwaniu pracy znajomość tegoż języka mogłaby okazać się bardzo pomocna. Znajomość języków otwiera drogę do przyszłości, dlatego też uważam, że przede wszystkim należy poszerzać znajomość języków obcych w naszym kraju.
Bardzo ważna jest także integracja młodzieży. Aktualnie istnieje wymiana między Niemcami w ramach programu Sokrates. Jednakże uważam, że należy nawiązywać współpracę i znajomości z innymi państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej. Pozwoliłoby to na poznanie innych kultur i obyczajów. Można by też dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie np. we Francji. To na pewno bardzo ciekawe doświadczenie.
Poza tym uważam, że w klasach powinno być o wiele mniej uczniów. Na dzień dzisiejszy klasa liczy ponad 30 osób. Jest to zdecydowanie za dużo osób, aby każdy dostatecznie przyswoił sobie wiedzę. Nie ma możliwości skupienia się na indywidualnych osobach. W mniejszej klasie z pewnością łatwiej byłoby zintegrować się z grupą. Nauczycielom na pewno także ułatwiłoby to pracę i stałaby się ona bardziej efektywna.
Fundusze z Unii Europejskiej powinny być w pierwszej kolejności przeznaczone na pomoce dydaktyczne i naukowe. Istnieje w Polsce wiele szkół ubogich, pozbawionych sal technicznych, chemicznych a także fizycznych. Są jednak przedmioty takie jak np. fizyka lub chemia, na których niezbędne są pewne narzędzie pozwalające łatwiej przyswoić wiedzę. Bardzo łatwo dostrzec różnicę pomiędzy uczniami, którzy wykonywali dane doświadczenia np. na lekcjach chemii a tymi, którzy takiej możliwości zostali pozbawieni.
Fundusze szkolne przeznaczane są z reguły na remont klas i całego budynku, zapomina się jednak o rzeczach niezbędnych.
Istotne jest także, aby szkoły miały odpowiednią ilość komputerów, tak aby każdy uczeń mógł swobodnie z niego korzystać.
Należałoby także zwrócić uwagę na zajęcia pozalekcyjne. Istnieje niewielki procent zajęć, które odbywają się w czasie wolnym od nauki. Myślę, że jest potrzeba organizowania kół zainteresowań. Być może powinny powstać zajęcia o tematyce Europejskiej. Uczniowie mieli by możliwość dowiedzieć się szerzej o funkcji Unii Europejskiej. Poza tym mogli oni by dowiedzieć się o swoich prawach a także gdzie zgłaszać swoje prośby o pomoc czy wsparcie w różnych sprawach.
Jest bardzo wiele osób, które po lekcjach nie idą od razu do domu, gdyż muszą poczekać na autobus czy pociąg. Dysponują zatem wolnym czasem, który warto by było spożytkować.
Szkoła za pomocą Unii Europejskiej może stać się o wiele bardziej przyjemna i nowoczesna niż dotychczas. Ponieważ matura zdana w Polsce będzie ważna także w innych państwach Unii Europejskiej uczniowie mają możliwość poszerzać swoja wiedze na europejskich uniwersytetach. Dlatego też uważam, że edukacja jest sprawą priorytetową. Polskie szkoły wymagają wielu zmian, ale za pomocą Unii mają szansę stać się szkołami europejskimi o podobnym standardzie.
Myślę, że przystąpienie do Unii Europejskiej dało młodymi ludziom szeroki wachlarz możliwości. Z tego właśnie powodu powinniśmy należycie go wykorzystać tak, aby w pełni czuć się europejczykami.