W małej Hobbickiej wsi mieszka w swojej norce Pan Bilbo Baggins. Pewnego dnia spotyka czarodzieja który wtajemnicza go w wyprawę. Dzień po rozmowie u Hobbita w norce znajduje się trzynastu krasnoludów. Ich dowódcą jest Thorin. Pan Baggins dowiaduje się, że jest włamywaczem i, że wyprawa dotyczy odzyskania skarbu ich przodków. Następnego dnia wyruszają w długą podróż, w czasie której pokonywali różne przeszkody. W niedługim czasie napotykają się na grupę trolli. Dzięki pomocy czarodzieja Gandalfa wędrowcy zostaliby zjedzeni. Po uratowaniu znaleźli jaskinię trolli z której wzięli prowiant i broń. Na odpoczynek udali się do Rivendell - miasta elfów.

Po wypoczynku wyruszyli w dalszą podróż. Przedzierając się przez góry zostali złapani przez gobliny. W ich jaskiniach Bilbo znalazł magiczny pierścień, który czynił go niewidzialnym i dzięki niemu wyszedł z ciemnych jaskiń. W dalszej podróży zostali zaatakowani przez wilki i gobliny, uratowani przez orły, ugoszczeni przez Boerna. W mrocznej puszczy zostali uwięzieni przez wielkie pająki i wsadzeni do niewoli przez króla leśnych elfów. Z pomocą pierścienia i mądrego używania go przez Bilba, uciekli i dotarli do miasta Esgartop. W mieście zaopatrzyli ich w kucyki i jedzenie. Po dotarciu na górę krasnoludy wysłały włamywacza na zwiad. Na końcu tunelu zobaczył górę skarbu i śpiącego smoka. Włamywacz zabrał puchar, co obudziło smoka. Rozwścieczony smok zaatakował Esgartop, które spalił w wyniku czego został zabity przez Barda. Wieść o śmierci smoka rozniosła się bardzo szybko. Ludzie i elfy poszli pod górę i zażądali części skarbu. Thorin nie miał zamiaru się nim dzielić, lecz najbardziej zależało mu na Arcyklejnocie, który został oddany dla ludzi i elfów przez Bilba.

Bard chciał wykorzystać Arcyklejnot jako kartę przetargową w rozmowach z Thorinem. Niestety do wymiany nie doszło, nadciągnęły gobliny i wilki – rozpoczęła się bitwa 5 Armii. W pokonaniu goblinów pomogły również orły i Boern. W czasie bitwy Thorin  został ciężko ranny i zmarł. Wkrótce po tym Bilbo i Gandalf wyruszyli w powrotną  drogę do domu Bilba. Na miejscu okazało się, że jego rzeczy są wyprzedawane, ale na szczęście miał ze sobą  dużo złota i mógł je wykupić. Po paru latach hobbita odwiedził czarodziej z krasnoludem Balinem.