Odwaga jest bardzo ważna w naszym życiu. Pozwala ona nam żyć tak jak tego chcemy. Mianowicie, odwaga, przydaje nam się między innymi przy podejmowaniu ważnych decyzji, zmianie pracy czy zakończeniu ważnej dla nas relacji. Każdy krok w naszym życiu, który stawiamy, to krok w niepewność i w nieznane. Odwaga jest nam potrzebna do ich wykonywania. Ponadto ma swoje różne oblicza, z racji tego, że każdy człowiek jest inny i postrzega ją inaczej. Dla niektórych ludzi przykładowy skok ze spadochronu może wzbudzić wiele nerwów, a z drugiej strony może być uznawany za coś oczywistego i banalnego. Poczucie odwagi narodziło się juz w czasach starożytnych, kiedy wojownicy stawiali czoła swoim przeciwnikom broniąc godności swojego narodu.

 

         Odwaga przejawia się walką o ważne wartości. Gdyby ludzie nie podejmowali walki w sprawie obronie swojego kraju, to jego mieszkańcy mieliby bardzo niskie szanse na przeżycie.Taką sytuacje przedstawił nam Aleksander Kamiński w książce pt.: "Kamienie na Szaniec". Autor ukazał jak młodzi ludzie wykazali się niezwykła odwagą do walki przeciwko okupantowi, który oblegał ich ojczyznę. Wiedzieli co niesie za sobą chęć uczestniczenia w wojnie. Niestety niektórzy z nich oddali swoje życie próbując ratować swój kraj.

 

        Odwaga to nie tylko walka za swój kraj. To także bronienie swoich wartości i dążenie do wyznaczonych przez siebie celów.Przykładem powyższych słów jest zachowanie Marka Winicjusza w powieści historycznej "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Młody mężczyzna nie tylko staje po stronie chrześcijan, ale także znajduje w sobie odwagę, aby pomóc Ligii uciec z więzienia pomimo tego, że wisi nad nim kara za pomaganie wierzącym w Chrystusa. Winucjusz postanawia się nawrócić i zostać chrześcijaninem co skazuje go na potępienie Nerona. To pokazuje jego odwage i poświecenie dla kochanki.

 

         Poczucie odwagi jest potrzebne w naszym życiu, ponieważ o wiele łatwiej jest nam tworzyć naszą historie, jeżeli jesteśmy pewni tego co chcemy dokonać. Ma to swoje różne oblicza, co tylko pokazuje jak uniwersalna jest to cecha. Tak samo jak bohaterowie lektur potrzebowawli jej do przełamania się do działań, tak samo my potrzebujemy na swój sposób odwagi, aby dokonywać ważnych decyzji.