Podróże należą do istotnych elementów w życiu człowieka. Dla ludzi pierwotnych były kluczowe ze względu na koniecznośc zdobycia pożywienia. W późniejszych wiekach ich głównym celem stało się rozpowszechnianie religii. Natomiast wraz z rozpoczęciem epoki nowożytnej Europejczycy skupili się na podbijaniu terytoriów zza oceanu. Współcześnie wakacyjne wyjazdy pozwalają oderwac się od codziennych obowiązków. Artyści bardzo często wykorzystują motyw wędrówki w swoich dziełach. Każdy przedstawia go w inny sposób, ale zazwyczaj ukazuje również ludzi, których spotyka na swej drodze podróżnik. Moim zdaniem podróżowanie jest okazją do poznania różnych oblicz ludzkiej natury.

Należy zaznaczyc, że podróżując można spotkac ludzi, którzy myślą tylko o sobie. Dowiodę tego na przykładzie postępowania Próżnego z powiastki filozoficznej pt. „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint Exupery'ego. Mały Książę to mieszkaniec asteroidy B-612 który postanowił się wybrac w podróż po okolicznych planetach. Na jednej z nich spotkał się z Próżnym. Należał do osób zapatrzonych, które oczekują od innych samych pochwał. Kiedy tylko właściciel róży przybył na jego planetę, poprosił go o oklaski. Był tak bardzo skoncentrowany na sobie, że nawet nie usłyszał pytania dotyczącego kapelusza, które skierował do niego jego gośc. To zachowanie świadczy o braku szacunku do drugiego człowieka oraz pokazuje tą negatywną stronę ludzkiej natury, jaką jest egoizm.

Warto zauważyc, że podczas podróży można się zetknąc z osobami, które całkowicie poświęcają się swojej pracy. Słusznośc tego argumentu świetnie oddaje spotkanie Stanisława Wokulskiego z Geistem opisane przez Bolesława Prusa w powieści pt. „Lalka”. Głównym bohater podczas wyjazdu do Paryża trafił do laboratorium francuskiego profesora. Geist to niezwykle zdeterminowany naukowiec, który pragnął wynaleźc metal lżejszy od powietrza. Nawet nieprzychylnośc ludzi i problemy finansowe nie zniechęciły go do dążenia do wyznaczonego sobie celu. O swoim losie opowiada Stachowi w następujących słowach: „Porobiłem wielkie odkrycia w chemii, stworzyłem nową naukę, wynalazłem nieznane materiały przemysłowe, o których ledwie śmiano marzyc przede mną. Ale... brakuje mi jeszcze kilku niezmiernie ważnych faktów, a już nie mam pieniędzy. Cztery fortuny utopiłem w moich badaniach, zużyłem kilkunastu ludzi; dziś zaś potrzebuję nowej fortuny i nowych ludzi...”.Ten człowiek udowadnia, że można realizowac swoje marzenia pomimo przeciwności, na które nie ma się wpływu. Wytrwałośc w dążeniu do celu to z pewnością pozytywny aspekt ludzkiej natury.

Nie wolno zapomniec, że w czasie wędrówki można natrafic na ludzi o dobrym sercu. Przedstawię to na podstawie drogi, jaką przebyła tytułowa suczka Lassie z powieści Eryka Knighta pt. „Lassie wróc!”.Właścicielem psa byli rodzice chłopca o imieniu Joe. Niestety z powodu problemów finansowych musieli sprzedac zwierzę księciu Rudlingowi. Lassie kilkukrotnie wracała do Joe'ego, aż wywieziono ją do Szkocji, ale i tym razem uciekła. Podczas swojej długiej drogi do domu spotkała kilku dobrych ludzi, którzy umożliwili jej przeżycie. Należało do nich małżeństwo Fadden, które zaopiekowało się wyczerpaną trudem podróży suczką. Przyjęli ją pod swój dach, ale kiedy wróciła do pełni sił, zrozumieli, że nie zostanie z nimi, ponieważ ma jakiś określony cel. Ten przykład pokazuje, że ludzie potrafią być wrażliwi na krzywdę zwierząt, co świadczy o ich empatii.

Myślę, że udało mi się dowieśc, że podróżowanie jest okazją do poznania różnych oblicz ludzkiej natury. Każda osoba z opisanych przeze mnie przykładów ma inne spojrzenie na świat. Próżny jest zainteresowany tylko sobą i swoimi problemami. Natomiast małżeństwo Fedden to jego przeciwieństwem, ponieważ zauważają trudności innych i im pomagają. Z kolei Geist należy do ludzi, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń pomimo przeciwności i może stac się dla kogoś inspiracją.