Twórca sławetnego Piotrusia Pana, kultowej opowieści dla dzieci, stworzył dzieło, którego wymowa była tak mocna, że przeszła do języka jako frazeologizm. Na temat chłopca, który nie chciał dorosnąć napisał zarówno sztukę, jak i powieść.

Matthew James Barry - biografia: korzenie

Szkocki dramaturg i powieściopisarz urodził się w 9 maja 1860 w Kirriemuir w Szkocji. Jego rodzicami byli prości ludzie. Małżeństwo tkacza oraz córki kamieniarza, oprócz pisarza, miało jeszcze dziewięcioro dzieci, Matthew urodził się jako dziewiąte z nich i miał jeszcze młodszego brata. Mimo braku wykształcenia, rodzice, David i Margaret Ogilvy, mieli ambicje wykształcić przynajmniej synów. O kształceniu córek nie myślano chociażby dlatego, że nie było to zgodne z nauką najbardziej purytańskiego odłamu kościoła protestanckiego, do którego należała Margaret Ogilvy.

Jej najukochańszy syn David, drugi z kolei, wychowywany był zatem z intencją wykształcenia go na pastora. Jego przedwczesna śmierć w efekcie wypadku na łyżwach pogrążyła matkę w depresji, którą starał się ukoić przyszły pisarz, marzący o zajęciu w jej sercu miejsca starszego brata. Związek z matką stał się zresztą tak silny, że wręcz obsesyjny. Po jej śmierci pisarz napisał biografię Margaret Ogilvy.

Matthew James Barry - biografia: droga twórcza

O pisaniu Matthew James Barry marzył już jako dziecko, zaczytany w takich autorach jak Verne czy Cooper. Rodzice stawali w zdecydowanej kontrze wobec takich pomysłów na życie syna, ale już na studiach mógł on zacząć swobodnie pisać artykuły dla miejscowych gazet, co otworzyło mu drogę do zostania dziennikarzem. Przeniósłszy się do brata, do Londynu, wsławił się serią artykułów inspirowanych opowieściami matki o sekcie, do której należała. W tym samym roku, gdy zostaje ona wydana jako całość, Matthew James Barry wydaje też własnym sumptem swą pierwszą książkę. Dobrze przyjęta, nakłania go ona do pisania kolejnych, które przynoszą mu uznanie i sławę. Przyjaźni się z największymi twórcami epoki oraz żeni się z aktorką grającą w adaptacji jednej z jego sztuk. Niestety, małżeństwo rozpada się z powodu zdrady małżeńskiej, której ofiarą pada Barry. Pozostaje mu po nim tylko pies, Portos, który odegra ważną rolę w życiu autoraMatthew James Barry - biografia: jak narodził się Piotruś Pan?To właśnie spacerując z Portosem w Ogrodach Kensingtońskich, poznał Llewelyn Davies oraz jej dzieci. Przyjaźń z pięcioma chłopcami oraz ich matką wywarła na pisarza wielki wpływ i zainspirowała go do stworzenia postaci umiejącego latać chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać.Arthur Davies - mąż Llewelyb na wypadek śmierci swojej i żony, to właśnie twórcę Piotrusia Pana ustanowił opiekunem swych dzieci. Do sprawowania tej opieki rzeczywiście doszło, co dowodzi zaufania państwa Davies do pisarza. Znamienne jest to, że Matthew James Barry musiał obronić się przed zarzutami opinii publicznej o niezdrowe zainteresowanie dziećmi. Ataków na twórcę bowiem nie zabrakło, zwłaszcza wraz z rosnącą sławą. Jako autor Piotrusia Pana oraz znakomity dramaturg, Barrie odebrał tytuł szlachecki baroneta, został też odznaczony Orderem Zasługi. Zmarł 19 czerwca 1937 w Londynie.Matthew James Barry - twórczość: najważniejsze dziełaMatthew James Barry był płodnym twórczo pisarzem, który zasłynął oprócz Piotrusia Pana powieściami oraz dramatami tworzonymi dla dorosłych czytelników. Oto tytuły niektórych z nich: - Better Dead - pierwsza powieść stworzona przez pisarza- Ibsen's Ghost - sztuka teatralna- Margaret Ogilvy - wspomnienie o matce pisarza- The Admirable Crichton- What Every Woman Knows- Old Friends- Peter Pan- Peter and Wendy- Dear Brutus,- Mary Rose