Josteinia Gaardera polscy czytelnicy znają głównie dzięki książce Świat Zofii.

Jostein Gaarder - biografia

Pochodzący z Norwegii Jostein Gaarder urodził się 8 sierpnia 1952 roku w Oslo. Zainteresowanie edukowaniem i pisaniem dla młodego czytelnika najprawdopodobniej zaszczepiła w nim matka - nauczycielka, której działalność zawodowa obejmowała także pisanie książek dla dzieci. Ojciec Josteina, Knut Gaarder, zajmował się z kolei edukowaniem starszych - był wykładowcą uniwersyteckim i pedagogiem. 

Rodzice starali się, by ich syn również rozwijał w sobie pasje poznawcze i by nie rezygnował zbyt szybko z chęci odnalezienia odpowiedzi na zadawane sobie pytania - tak narodziła się m. in. miłość do filozofii, którą odczuwał pisarz. Gaarder podjął zatem tradycje rodzinne i idąc w ślady rodziców studiował m.in. historię religii, a po ukończeniu studiów rozpoczął pracę nauczyciela oraz wykładowcy filozofii. 

W 1974 roku ożenił się z Siri Dannevig, z którą ma dwóch synów - Nicolasa i Christophera i z którą współpracuje obecnie w założonej przez parę w 1997 roku fundacji "Dannevig Sophie Foundation". Przyznaje ona międzynarodową "Nagrodę Zofii", której laureatem jest m.in. szwedzki premier Goeran Persson uhonorowany za walkę z ocieplaniem się klimatu podczas dziesięciu lat sprawowania władzy. 

Jako pisarz Gaarder debiutował w 1982 roku zbiorem krótkich opowieści zatytułowanych Proza. Światowy rozgłos przyniosła mu już jego druga powieść i wtedy zdecydował się na porzucenie zawodu nauczyciela, by w pełni oddać się pisarstwu. W 2005 roku pisarza odznaczono norweskim Orderem św. Olafa. Jego książki, zarówno dla młodych, jak i dla dorosłych czytelników, cieszą się niesłabnącym uznaniem.

Jostein Gaarder - twórczość

Na zbiór publikacji Josteina Gaardera składają się jak do tej pory następujące pozycje:

·         Diagnoza i inne opowiadania (1986)

·         Przepowiednia Dżokera (1990)

·         Świat Zofii (1991, wyd.polskie 1995)

·         Tajemnica Bożego Narodzenia (1992)

·         Magiczna biblioteka Bibbi Bokken (1993)

·         W zwierciadle, niejasno (1993)

·         Hej! Czy jest tu kto! (1996)

·         Vita brevis (1996)

·         Maja (1999)

·         Córka dyrektora cyrku (2001)

·         Dziewczyna z pomarańczami (2004)

·         Szach mat (2006)

·         Żółty krasnal (2006)

·         Zamek w Pirenejach (2010)