Pisarz obowiązkowy dla każdego, kto marzy o włóczędze przez zimną północ, spotkaniu z przerażającym grizzly albo prawdziwym braterstwie ze swym spokrewnionym z dzikim wilkiem psem. No i również dla tego, kto marzy o wielkiej miłości - James Oliver Curwood, piewca Krainy Wielkich Jezior, doskonale wiedział o czym pisze.

James Oliver Curwood - biografia

Twórca wspaniałych powieści o najwspanialszych psach z przemykających przez śniegi zaprzęgów, o ludziach, dla których mroźna zima albo bezwzględni złoczyńcy ogarnięci mrocznymi pragnieniami, nie są wcale strasznym wyzwaniem - James Oliver Curwood - urodził się w czerwcu 1878 roku i przeżył pełne przygód, ale trwające tylko czterdzieści dziewięć lat życie.

Przyszły pisarz urodził się w stanie Michigan, w małym miasteczku Owosso. Jego rodzice byli dość barwną parą - ojciec był białym mężczyzną, spokrewnionym z angielskim pisarzem marynistą S. Maryatem. Matka przyszłego pisarza zaś miała w sobie krew plemienia Mohawk, była spokrewniona z indiańską księżniczką.

Jako pierwsza zagrała w młodym Jamesie dzika krew jego matki - w wieku kilkunastu lat opuścił rodzinną farmę w Ohio i przeżył pełną przygód włóczęgę po sąsiednich stanach, w trakcie której o swój byt dbał polując, a następnie handlując skórami upolowanych zwierząt. Z racji, że dała o sobie znać i krew przodków ojca, pamiątką z tej podróży była pierwsza powieść pisarza, licząca aż sto rozdziałów.

Nie została ona jednak wydana i oficjalny debiut Curwooda miał miejsce dopiero w osiem lat po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Michigan - pierwsza powieść młodego reportera (bo tą pracą po studiach parał się pisarz) nosiła tytuł The Courage of Captain Plum. Debiut był na tyle zachęcający, że z czasem to działalność pisarska stała się właściwym zajęciem Curwooda.

Łączyła ona w sobie jeszcze pierwszą pasję autora - liczne wyprawy w rozległe i dzikie przestrzenie Kanady oraz północ Stanów Zjednoczonych. Im bardziej dzikie i dziewicze krainy, tym były dla pisarza bardziej obiecujące, podobnie jak towarzystwo traperów i poszukiwaczy złota oraz zwierząt północnych krain.

Dwukrotnie żonaty pisarz zyskał sobie wielką popularność, co zawdzięcza talentowi do tworzenia książek barwnych, o szerokim rozmachu i często z atrakcyjnym wątkiem miłosnym. Tylko polscy czytelnicy jednak mogli się cieszyć tłumaczeniami oddanej pisarstwu Curwooda Haliny Borowikowej, która do dylogii Łowcy wilków, Łowcy złota dopisała trzeci tom - Łowcy przygód, na tyle udany, że wielu czytelników było przeświadczonych, że był on autorstwa samego Curwooda.

James Oliver Curwood napisał następujące powieści przygodowe:

· 1908 - Śród Mormonów (The Courage of Captain Plum)

· 1908 - Łowcy wilków (The Wolf Hunters)

· 1909 - Wielkie jeziora (The Great Lakes)

· 1909 - Łowcy złota (The Gold Hunters)

· 1910 - The Danger Trail

· 1911 - The Honor of the Big Snows

· 1911 - Steele z Królewskiej Konnej (Steele of the Royal Mounted)

· 1912 - Kwiat Dalekiej Północy (The Flower of the North)

· 1913 - Najdziksze serca (Isobel: A Romance of the Northern Trail)

· 1914 - Szara Wilczyca (Kazan)

· 1915 - God's Country and the Woman

· 1916 - Dolina śmierci (The Hunted Woman)

· 1916 - Władca skalnej doliny (The Grizzly King)

· 1917 - Bari, syn Szarej Wilczycy (Baree, Son of Kazan)

· 1918 - Dziewczyna spoza szlaku (The Courage of Marge O’Doone)

· 1919 - Włóczęgi północy (Nomads of the North)

· 1919 - Tajemnica Johna Keitha (The River’s End)

· 1920 - Back to God's Country

· 1920 - Dolina Ludzi Milczących (The Valley of Silent Men)

· 1921 - God's Country - The Trail to Happiness

· 1921 - Złote sidła (The Golden Snare)

· 1921 - Płonący las (The Flaming Forest)

· 1922 - Na końcu świata (The Country Beyond)

· 1923 - The Alaskan

· 1924 - Osadnicy (A Gentleman of Courage)

· 1925 - Na starym szlaku (The Ancient Highway)

· 1926 - Błyskawica (Swift Lightning)

· 1926 - The Black Hunter

· 1928 - The Plains of Abraham

· 1929 - The Crippled Lady of Peribonka

· 1930 - Green Timber

· 1930 - Son of the Forests

· 1931 - Falkner of the Inland Seas