Astrid Lindgren - biografia i twórczość szwedzkiej autorki książek dla dzieci.

Astrid Lindgren - biografia

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 r. w szwedzkim miasteczku Vimmerby w regionie Smalandia. Tam spędziła dzieciństwo, będące inspiracją większości jej książek, które często wykorzystują wydarzenia z jej biografii. Astrid Lindgren (z domu Ericsson) była córką zamożnych rolników, miała troje rodzeństwa. Pracę zawodową rozpoczęła w wieku 17 lat w lokalnej gazecie.

Ważnym momentem w biografii Astrid Lindgren był wyjazd do Sztokholmu. Tam po ukończeniu kursu  stenografii pracowała jako urzędniczka, potem sekretarka i asystentka w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie przygotowywała przewodnik turystyczny. Tam również  w 1931 r. Astrid Lindgren założyła rodzinę. Wspólnie z mężem (Sture Lindgren) wychowywała syna Lasse (którego urodziła w wieku 18 lat) i córkę Karin. Zajmowała stanowisko stenografistki, a także cenzora korespondencji w służbie wywiadowczej.

W 1946 r. Astrid Lindgren została redaktorem książek dla dzieci w sztokholmskim wydawnictwie, gdzie pracowała do emerytury. Astrid Lindgren zmarła w 2002 r. w Sztokholmie.

Astrid Lindgren - twórczość

Na twórczość Astrid Lindgren składa się wiele książek dla dzieci wydawanych na przestrzeni blisko 40 lat. Swą twórczość literacką Astrid Lindgren rozpoczęła książką "Zwierzenia Britt-Marii" (1944). Popularność przyniosła jej seria książek o Pippi Langstrumpf: "Pippi Pończoszanka" (1945), "Pippi wchodzi na pokład" (1946) i "Pippi na Południowym Pacyfiku" (1948). Postać Pippi Astrid Lindgren wymyśliła na prośbę swojej córki podczas jej choroby.

Seria opowiadająca o Emilu ("Emil ze Smalandii", "Nowe psoty Emila ze Smalandii", "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii"), a także "Dzieci z Bullerbyn" (1947) nawiązują do dzieciństwa pisarki. Astrid Lindgren jest znana także jako autorka książek "Braciszek i Karlsson z dachu",  "Bracia Lwie Serce" (1973), "Madika z Czerwcowego Wzgorza" (1970). Twórczość Astrid Lindgren zamyka "Ronja, córka zbójnika" (1981).

Twórczość Astrid Lindgren była tłumaczona na ponad 90 języków.