Pogoda – ogół zjawisk atmosferycznych występujących w danym miejscu i czasie, określa się ją dzięki jej składnikom, którymi są:

-temperatura powietrza – określa stan cieplny atmosfery.

-zachmurzenie – ilość chmur na niebie, określany od 0 do 8 stopni.

-opady atmosferyczne – elementy pary wodnej znajdującej się w atmosferze Ziemi. Deszcz, śnieg, czy mżawka powstaje tylko wtedy, gdy elementy pary wodnej nabierając wielkości, pozostają w chmurze dość długo.

-osady atmosferyczne – kondensowana para wodna, która utworzyła jakąś formę na powierzchni ciała stałego np. osadzanie się na Ziemi kropelek mgły, deszczu.

-ciśnienie atmosferyczne – jest to ciśnienie, jakie wywiera powietrze atmosferyczne na powierzchnię Ziemi i na wszystko, co się na niej znajduje. Od rozkładu ciśnienia zależy poziomy ruch powietrza, wiatr, zachmurzenie (mierzy się je barometrem). Wraz ze wzrostem wysokości ciśnienie maleje.

-wiatr – wywołany przez ciśnienie, ruch powietrza.

-mgłazawiesina widoczna tuż przy powierzchni Ziemi, są to mikroskopijnej wielkości krople powstałe z pary atmosferycznej.

-wilgotność powietrza – ilość pary wodnej w powietrzu.

-zjawiska pogodowe (np. tęcza, burza)

burza – jedno lub grupa wyładowań atmosferycznych. Na skutek szybkiego ochładzania się powietrza idącego „ku górze” w chmurze powstaje podwójne pole elektryczne, co prowadzi do jednego lub grupy wyładowań elektrycznych.