Mechanizm usuwania brudu: Brud usuwamy mydłem, czyli solami wyższych kwasów tłuszczowych. Np. stearynian sodu: C₁₇H₃₅COONa
Cząsteczka mydła ma część hydrofilową -COONa oraz część hydrofobową -C₁₇H₃₅
Część hydrofobowa (nie lubiąca wody) przyczepia się do brudu, a część hydrofilowa (lubiąca wodę) zwraca się w stronę wody, czyli nie dotyka brudu.
Materiały zwilżalne-hydrofilowe- są to takie materiały w które woda wnika do środka (w pory tkaniny) np. ubrania, drewno.
Materiały niezwilżalne-hydrofobowe- są to takie materiały w które woda nie wnika w pory, a rozlewa się po powierzchni np. szkło.
Emulgator – związek chemiczny (lub mieszanina), który umożliwia powstanie emulsji oraz zapewnia jej trwałość
Reakcja zobojętniania wyższych kwasów karboksylowych: wyższy kwas karboksylowy + zasada -> mydło + woda np. C₁₇H₃₅COOH + KOH -> C₁₇H₃₅COOK + H₂O
Zmydlanie tłuszczu (hydroliza estrów): np. C₃H₅(C₁₇H₃₅COO)₃ + 3 NaOH -> 3 C₁₇H₃₅COONa + C₃H₅(OH)₃ tristearynian glicerolu (tłuszcz)+ wodorotlenek sodu -> stearynian sodu + glicerol
Mydła – sole metali i wyższych kwasów tłuszczowych o 12–20 atomach węgla (np. palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Rodzaje mydeł : -mydła twarde,czyli mydła sodowe -mydła miękkie - mydła potasowe,które są substancjami mazistymi -mydła toaletowe - produkowane z lepszych surowców z dodatkiem barwników i środków zapachowych -mydła lecznicze
woda twarda to woda,w której występuje znaczna ilość soli wapnia,magnezu i żelaza - utrudniająca tworzenie się piany mydlanej.
kamien kotłowy- nierozpuszczalny w wodzie osad CaCO3 i MgCO3
O/W- olej w wodzie, kosmetyki o dzialaniu nawilzajacym
W/O- woda w oleju, kosmetyki o dzialaniu natluszczajacym
Mydło sodowe zawierające jony Na+
Właściwości fizyczne: twarde, białe.
Zastosowanie: produkcja mydeł toaletowych w kostkach.
Mydło potasowe zawierające jony K+
Właściwości fizyczne: szare, maziste.
Zastosowanie: produkcja płynów do prania, preparatów do mycia skóry skłonnej do podrażnień, mydeł w płynie o właściwościach antybakteryjnych.
Mydło litowe zawierające jony Li+
Zastosowanie: Składniki zagęszczające smary łożyskowe
Mydła magnezowe zawierające jony Mg2+: Zastosowanie: produkcja szamponów, płynów do kąpieli, i mydła w płynie.
Mydło wapniowe (Ca2+) – nierozpuszczalne w wodzie, tworzą się najczęściej podczas reakcji mydła np. potasowego z chlorkiem wapnia (zawartego w wodzie twardej) na skutek reakcji wytrąca się mydło wapniowe, nierozpuszczalne w wodzie, w postaci tzw. "kłaczków".
Mydła glinowe(Al3+): Zastosowanie: impregnacja tkanin bawełnianych (brezet), z których szyje się nieprzemakalną odzież,namioty, plecaki, itd.
Komentarze (1)
testing223
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
testing223 08.04.2020 19:27
Zgłoś
1
Najlepsza odpowiedź