Studenci płacą o połowę mniej w PKP i komunikacji miejskiej  

Nic dziwnego, że osoby, które właśnie skończyły studia, nie mogą się nadziwić, jak droga jest komunikacja miejska czy podróże kolejowe, ponieważ w tym przypadku legitymacja studencka daje bardzo wiele. Studiując, możecie odwiedzać rodzinę bardzo często, ponieważ za przejazd pociągiem zapłacicie aż o 51% mniej niż osoby bez ulgi! Dodatkowo łączy się to z innymi promocjami, zatem koszty podróży kolejowych wychodzą bardzo niskie. W komunikacji miejskiej jest bardzo podobnie – 50% zniżki na bilety. 

Zniżki dla studentów z zagranicy i dla polskich studentów za granicą 

Osoby, które studiują za granicą i nie posiadają polskiej legitymacji, by mieć zniżki na przejazdy, powinny wyrobić sobie międzynarodową legitymację studencką tj. ISIC (International Student Identity Card), ponieważ w PKP i komunikacji miejskiej legitymacje zagranicznych uczelni nie są honorowane. Polscy studenci również mogą wyrobić sobie taką kartę, by korzystać z ulg na przejazdy za granicą, ale także, by mieć tam zniżki do części hoteli, restauracji, kawiarni czy siłowni. Podobnie działa karta EURO26, ale honoruje ją mniej krajów. Koszt wyrobienia jednego i drugiego dokumentu to ok. 20-30 zł, a dodatkową mogą się one łączyć również z pakietami ubezpieczeniowymi. 

Zniżki studenckie na kulturę 

W wielu muzeach i innych instytucjach kultury na niektóre wydarzenia, dzięki legitymacji studenckiej będziecie mogli wejść po zniżkowej cenie, często za symboliczną złotówkę lub nawet całkiem za darmo! W części kin — zarówno w studyjnych, jak i w multipleksach — zapłacicie zazwyczaj parę złotych mniej niż inni, a to zawsze coś! Zniżki studenckie na abonamenty proponują również platformy do słuchania muzyki czy oglądania filmów jak Spotify czy Netflix. W niektórych księgarniach (szczególnie tych akademickich) i sklepach papierniczych także możecie liczyć na to, że zrobicie o kilkanaście procent tańsze zakupy. 

58621214_m
Legitymacja studencka to nie tylko ulgi na przejazdy, ale również zniżki w wielu instytucjach i lokalach oraz tańsze obiady. /123RF/PICSEL

Tani sport i rekreacja dla studentów 

Wiele siłowni, basenów i aquaparków proponuje studentom zniżkowe karnety oraz bilety. Miłośnicy sportu mogą też pomyśleć o założeniu studenckiej karty BeActive, dzięki której będą mogli korzystać bez limitu z wielu klubów fitness w mieście za niską opłatą miesięczną. Osoby, które są mniej aktywne, ale lubią oglądać sport, mogą liczyć na ulgowe bilety na mecze i inne wydarzenia sportowe.  

Studenckie życie — tanie jedzenie i imprezy 

Sporo lokali gastronomicznych, szczególnie tych zlokalizowanych blisko uczelni, ma w swojej ofercie obiady studenckie. Najczęściej za okazaniem legitymacji dostaniecie danie dnia lub kilka dań do wyboru w cenie kilkunastu złotych. Często zdarzają się też knajpy, w których za taką kwotę można zjeść nawet dwudaniowy obiad z napojem! Jeśli zamierzacie poimprezować, również możecie liczyć na tańszy alkohol czy wejściówki do lokali — szczególnie w studenckie czwartki.  

O zniżki trzeba pytać 

Odwiedzając wymienione w artykule miejsca, studenci mogą być pewni, że dzięki swojej legitymacji zaoszczędzą w nich parę złotych. Warto też pamiętać, że nawet lokale i instytucje, które nie ogłaszają swoich ulg dla studentów, często je oferują. Zasada jest więc prosta: zawsze należy mieć ze sobą legitymację (oraz inne studenckie karty) i wszędzie pytać o zniżki — w ten sposób na pewno będziecie mogli skorzystać z wielu atrakcji, jednocześnie nie rujnując skromnego, studenckiego budżetu. 

Joanna Cwynar