Neandertalczycy nie byli zbyt inteligentni

Wiele osób zwykło uważać, że neandertalczycy wymarli głównie dlatego, że byli mniej inteligentni niż Homo Sapiens. Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że mieli podobne zdolności poznawcze, jak ich „następcy” i w rzeczywistości byli całkiem sprawnymi myśliwymi. Nowe dowody archeologiczne pokazują, że używali oni stosunkowo zaawansowanych narzędzi i byli również lepsi w kontaktach towarzyskich, niż kiedyś sądzono.

Diament jest najtrwalszym materiałem 

Kiedyś uczono nas w szkołach, że to właśnie diament jest najtwardszą substancją występującą w przyrodzie. Jednak, podczas gdy wciąż pozostaje on najbardziej odporny na zarysowanie, tak naprawdę istnieją przynajmniej dwa przypadki materiałów twardszych od diamentu. Znajdziemy wśród nich azotek boru, czyli utworzoną podczas erupcji wulkanicznych siatkę krystaliczną twardszą aż o 18% od diamentu oraz grafen – siatkę węglową o szerokości jednego atomu, która jest najmocniejszym znanym nam materiałem, proporcjonalnie do swojej grubości. 

Diament
 Istnieją przynajmniej dwa przypadki materiałów twardszych od diamentu /123RF/PICSEL

Wodę można znaleźć tylko na Ziemi

Rurociągi na Marsie
Czy dojdzie do tego, że na Marsie powstaną rurociągi?

Kiedyś ludzie mieli w zwyczaju myśleć, że jedynie na ziemi można znaleźć wodę. Nie zdawali sobie oni sprawy, że tak naprawdę występuje ona w wielu miejscach naszego układu słonecznego, co zostało udowodnione przez NASA. W 2015 roku potwierdzono, że woda płynie z przerwami w czasie na Marsie, a następnie jeszcze w tym samym roku odkryto ocean pod lodową skorupą jednego z księżyców Saturna.

Istnieją trzy stany skupienia materii 

Gotowanie lodów
Gotowanie lodów za pomocą ciekłego azotu /123RF/PICSEL 

Na podstawach chemii uczniom przekazywano informację o istnieniu trzech stanów skupienia materii – stałego, ciekłego i gazowego. Jednak według teorii głoszonych przez naukowców obecnie możemy mówić o występowaniu jeszcze dwóch naturalnych stanów. Wymienia się wśród nich plazmę, która pomimo tego, że nie występuje na powierzchni Ziemi, jest uważana za najbardziej widoczną formę we wszechświecie oraz kondensat Bosego-Einsteina określany „niby gazem niby ciałem stałym”, „duchem”, który został odkryty już w 1995 roku, jednak do 2018 spotykano go jedynie w laboratoriach. 

Czytaj dalej na następnej stronie