Ślimaki potrafią spać przez kilka lat

Niektóre ślimaki przystosowane do życia w surowym klimacie mogą przetrwać bez żadnej aktywności kilka lat. Aby przeżyć długie, suche lata, przechodzą w stan letargu i trwają tak, dopóki nie spadnie deszcz. Zarejestrowany rekord należy do gatunku pochodzącego z Kalifornii Dolnej w Meksyku i wynosi 6 lat. W Izraelu istnieje gatunek ślimaka, który może żyć nawet 19 lat, ale jedynie przez 5% tego czasu jest aktywny.

ślimak
123RF/PICSEL

 

Statua Wolności miała stać w Afryce

Początkowo Statua Wolności była wzorowana na chłopce-muzułmance w tradycyjnej sukni islamskiej. Posąg miał stać w Kanale Sueskim i służyć jako „Egipt Trzymający Ogień Dla Azji”, jednak nie zgodził się na to władca Egiptu. Twórca pomnika, Frédéric Auguste Bartholdi nie chciał rezygnować z projektu i przekształcił go, wzorując się na postaci Heliosa – boga Słońca.

Ostatecznie projekt zrealizował Gustave Eiffel. Statua stała się darem narodu francuskiego dla USA i upamiętnia ich sojusz w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

 

Statua Wolności
123RF/PICSEL

 

Strój św. Mikołaja był zielony

Obecnie znany wizerunek mężczyzny z dużym brzuchem, w czerwonym ubraniu, został wykreowany przez Coca-Colę. Pierwszy rysunek „nowego” św. Mikołaja został wykonany na zlecenie koncernu w 1931 r.  Strój Mikołaja jest czerwony i posiada białe elementy, ponieważ ma kojarzyć się z kolorami zawartymi w logo Coca-Coli. Twórcą jest amerykański ilustrator Huddon Sundblom. W roli modela występował jego przyjaciel Lou Prencis, później Amerykanin zaczął wzorować wizerunek św. Mikołaja na samym sobie. Wcześniej święty przestawiany był zazwyczaj jako szczupły biskup w zielonym płaszczu.

Święty Mikołaj
123RF/PICSEL

 

Mrówki są bardzo silne

Te małe owady są w stanie podnieść ciężar od 5 do 20 razy przewyższający ich własną wagę, a mrówka grzybiarka potrafi podnieść nawet 50-krotnie cięższy od niej liść! Typowa mrówka waży około 5 mg, co oznacza, że może udźwignąć 100 mg.

Ciało mrówki jest skonstruowane tak, aby umożliwić noszenie. Młode osobniki uczą się „dźwigania” podczas prac porządkowych w mrowisku, kiedy wynoszą zbędne odpadki. Gdy są starsze, zbierają i przynoszą do gniazda pokarm.

 

Mrówka
123RF/PICSEL

 

Dalmatyńczyki rodzą się bez plamek

Sierść dalmatyńczyków jest biała, pokryta okrągłymi, czarnymi lub brązowymi cętkami. Takie umaszczenie jest unikatowe, niespotykane u innych ras psów. Szczenięta dalmatyńczyków przychodzą na świat całkowicie białe. Dopiero w pierwszych kilku tygodniach życia na ich sierści pojawiają się szare plamki, które z czasem ciemnieją i stają się czarne lub brązowe.

Nasze otoczenie jest pełne ciekawostek, nie wszystkie z nich poznamy w szkole. Warto też szukać informacji na własną rękę i dociekać, a może okazać się, że nawet św. Mikołaj kryje w sobie tajemnice.

 

Psy
123RF/PICSEL

 

Rozwiąż nasze quizy:

Poniedziałkowy QUIZ geograficzny. Wiesz, gdzie to jest?

„Proszę państwa oto miś...” QUIZ z najsłynniejszych polskich wiersz

QUIZ: Czy wiesz, co znaczą te słowa? 10/15 to znak, że znasz język polski