Czy oświetlnie wpływa na przyswajanie wiedzy?

Światło jest czynnikiem decydującym o zdolności mózgu do skupienia się. Zadbanie o właściwe oświetlenie przy biurku sprawi, że twoja praca będzie bardziej wydajna i nie będziesz męczyć wzroku. 

Badania pokazują, że uczniowie w jasno oświetlonych salach otrzymują lepsze oceny. Najlepsze do pracy i nauki jest światło słoneczne, jednak jeśli pracujesz wieczorami i w pochmurne, jesienne dni, rozważ kupno dobrej lampki na biurko. Najwygodniejsze są te o regulowanym ramieniu, dzięki któremu możemy ustawić je dokładnie tak, jak chcemy. 

Temperatura światła też jest ważna! Światło powinno mieć barwę zbliżoną do światła naturalnego, czyli około 3500-5500K. Zbyt zimna barwa jest nieprzyjemna, natomiast zbyt ciepła zwiększa naszą senność i przeszkadza w koncentracji. Należy również zwrócić uwagę na jasność żarówki. Najlepiej sprawdzą się te, które oferują moc światła między 400 a 500 lumenów.

Jak wybrać krzesło do nauki zdalnej?

Pamiętasz jeszcze niewygodne, twarde krzesła, na których musiałeś siedzieć codziennie przez 8 godzin w szkole? Nauka zdalna to dobry moment, żebyś dał odpocząć swojemu kręgosłupowi. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele krzeseł biurowych, od podstawowych modeli za 200-300 złotych, przez krzesła gamingowe, aż po specjalne fotele ergonomiczne za kilka tysięcy. Niezależnie od twojego budżetu, zwróć uwagę na to, czy fotel oferuje regulację wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia. Dodatkowym atutem jest podparcie odcinka lędźwiowego. Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest tapicerka. Popularna w modelach ze średniej półki skóra ekologiczna, może sprzyjać poceniu się w cieplejsze dni. Warto postawić na model wykonany z przewiewnego materiału lub taki, który ma specjalne otwory wentylacyjne.

141193868_m
Nieodpowiednia postawa w czasie nauki będzie skutkować bólem kręgosłupa. / fot. 123RF

Odpowiednie biurko też jest ważne. Przede wszystkim zwróć uwagę na jego wysokość. Odpowiednio dobrana będzie wymuszać prawidłową postawę w czasie pracy, co pozytywnie wpłynie na twój kręgosłup. Najlepsze do długiej pracy są biurka z regulowaną wysokością, które pozwalają na pracę na stojąco. 

Monitor

Ekran naszego komputera powinien znajdować się w odległości 40-75 centymetrów od naszych oczu. Jego górna krawędź powinna być na wysokości naszego wzroku, kiedy siedzimy w prawidłowej pozycji. Jeżeli wasz monitor lub laptop jest za mały, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie go na specjalnej podstawce lub kilku książkach,

Kolejną kwestą jest dostosowanie jasności ekranu. Wieczorami warto ją zmniejszyć. Emitowane przez ekrany światło niebieskie pobudza nas i przeszkadza w zaśnięciu po skończonej pracy. Można ograniczyć wpływ tego światła przez zastosowanie specjalnych filtrów w okularach lub przez włączenie trybu nocnego, który możemy znaleźć w większości komputerów.

Słuchawki – jakie wybrać?

Jeżeli uczysz się w domu, w którym są twoi współlokatorzy albo rodzina, słuchawki to wyposażenie obowiązkowe. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się modele zamknięte, czyli dobrze izolujące dźwięki otoczenia. Jeszcze lepsze będą słuchawki z ANC, czyli aktywną redukcją szumów, jednak są one znacznie droższe. Dobrym wyborem będą słuchawki bezprzewodowe. Pozwolą ci otworzyć okno, zrobić herbatę, albo wstać i rozprostować kości bez tracenia ani sekundy lekcji. 

Koniecznie zwróć też uwagę na materiał z którego są wykonane słuchawki. Powinny być solidne, ale w miejscach, które będą dotykać naszej głowy muszą być miękkie i przewiewne. Pamiętaj też o dobrym mikrofonie! Nauczyciel na pewno doceni dobrą jakoś dźwięku, kiedy wywoła cię do odpowiedzi.

W. K.