Tematem mojej pracy jest problem odizolowania i osamotnienia osób  dotkniętych chorobą alkoholową. W polskiej kulturze spożywanie alkoholu jest uznawane za nieodzowne dla wszelkich uroczystości religijnych, rodzinnych oraz kulturalnych. Konsumpcja alkoholu od dawna przyjęta jest za normę jako forma inicjacji, momentu kiedy młodego człowieka przyjmuje się do grona dorosłych.

Lampka wina na balu maturalnym symbolizuje wejście młodzieży w świat dorosłych. Whiskey w barku nowobogackiego w mniejszym stopniu jest napojem alkoholowym, w większym- symbolem jego pozycji ekonomicznej i inspiracji.( A. Bielewicz, J. Moskalewicz, Historia wspolczesnej kultury alkoholu)

Uprzyjemnianie alkoholem imprez takich jak chrzciny, wesela czy pogrzeby są tradycyjnie uznane i akceptowane. Typowym również pretekstem do spotkań towarzyskich jest wyjście do pubu czy domowe spędzanie czasu na konsumpcji alkoholu. Okazji do spędzania czasu przy napojów procentowych jest więc bardzo dużo. W związku z kulturowymi tradycjami spożywania alkoholu spory odsetek polskiego społeczeństwa popada w przesadę, nadużywa trunków co prowadzi do choroby alkoholowej.

Choroba Choroba występuje wtedy, gdy bodźce zewnętrzne są zbyt silne lub działają zbyt długo, przy równoczesnym zmniejszaniu się zdolności przystosowania organizmu.
Czytaj dalej Słownik biologiczny
alkoholowa wciąż pozostaje swoistym tabu, tematem wstydliwym, powodującym poczucie zażenowania i obniżenia samooceny zarówno chorego jak i jego bliskich. Presja społeczeństwa, brak zrozumienia dla problemu prowadzi do izolowania i odsunięcia ludzi chorych od znajomuch czy nawet członków rodziny. Taka sytuacja tworzy mur wokół alkoholika, wtrąca go w poczucie winy i wstydu

Cała praca w pliku do pobrania wyżej