Internet jest narzędziem dającym wiele możliwości i sprawiającym, że możemy w prosty sposób komunikować się ze światem, zdobywać wiedzę i informacje, lub przeznaczać czas na rozrywkę. Z drugiej jednak strony nasze bezpieczeństwo w internecie nie jest czymś oczywistym, a zagrożenia bardzo różnego rodzaju czekają na użytkowników na każdym kroku.

Rodzaje zagrożeń

- Wirusy

Szkodliwe oprogramowanie, mające zdolność powielania się poprzez pliki. Może dostać się do systemu np. wraz z plikiem ściągniętym z internetu, czy zgranym na dysk z pendrive’a. Ich odmianą są tzw. robaki, rozprzestrzeniające się poprzez sieć i niewymagające programu do swojego działania. Innym typem wirusa są tzw. konie trojańskie (trojany), które tworzą dziury w systemie, dzięki którym otwiera się droga dla innych szkodliwych plików i działań. Niezwykle groźnym typem wirusa jest rootkit. Maskuje on obecność szkodliwych programów lub procesów systemowych i jest trudny do wykrycia, ponieważ nie występuje jako osobna aplikacja. Włamanie do systemu i zainstalowanie rootkita umożliwia hakerowi wniknięcie do systemu, kradzież danych lub infiltrację.

Skuteczne przeciwdziałanie wirusom i ich blokowanie zapewniają programy antywirusowe. Należy jednak uważać na fałszywe oprogramowanie. Wyświetlające się w internecie komunikaty o „zainfekowaniu twojego komputera” i zachęcające do skorzystania ze „skutecznego oprogramowania” to oczywisty sygnał, że aplikacja, którą zaleca się pobrać, jedynie pozornie będzie wykonywać działania antywirusowe, w rzeczywistości szkodząc naszemu systemowi. Warto więc korzystać ze sprawdzonych aplikacji antywirusowych, zarówno płatnych, jak i darmowych, polecanych np. na branżowych portalach internetowych.

- Naruszenie prywatności

Upublicznianie szczegółów ze swojego życia (zdjęć) na portalach społecznościowych i innych stronach, nie stosując przy tym żadnych ograniczeń i zabezpieczeń, może stać się przyczyną ataku cyberprzestępców czy nękających nas stalkerów. Profil w mediach społecznościowych może też posłużyć przestępcom do zebrania wielu informacji na nasz temat, a zdjęcia mogą zostać wykorzystane przez osoby chcące zaszkodzić naszemu wizerunkowi. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest blokowanie treści przed nieznajomymi i umiarkowane dzielenie się każdą chwilą z życia.

- Utrata danych z chmury

Coraz częściej internauci odchodzą od zapisywania danych na twardym dysku komputera i korzystają z możliwości zapisania ich w sieci, w tzw. chmurze. Jest to rozwiązanie wygodne, dające dostęp do naszych plików w każdym miejscu i z każdego komputera podłączonego do internetu. Wiążą się z tym  jednak pewne zagrożenia, chociażby awarie serwerów czy przejęcie danych przez hakerów i inne osoby mogące wniknąć do naszej przestrzeni.

- Kontakt z nieznajomymi

Inny rodzaj zagrożenia, jednak szczególnie niebezpieczny dla młodszych użytkowników sieci. Anonimowość w internecie sprawia, że różnego rodzaju przestępcy i pedofile często kryją się np. na internetowych czatach, podając się za zupełnie inne osoby i starając się nawiązać kontakt z potencjalnymi ofiarami. Dlatego z wielką ostrożnością należy podchodzić do takich kwestii jak umawianie się z osobą poznaną w sieci, czy przesyłanie jej swoich zdjęć. Należy też pamiętać o tym, że przestępca sam może uśpić naszą czujność, podając pozornie wiarygodne dane czy przysyłając fałszywe fotografie.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie?

Aby uchronić się przed zagrożenia i być bezpiecznym w internecie, należy przede wszystkim

- zainstalować sprawdzone programy antywirusowe

- często aktualizować system oraz antywirusa i jego bazę danych wirusów

- nie pobierać plików nieznanego bądź niepewnego pochodzenia, uważać na strony i adresy mailowe, które mogą podszywać się pod znane firmy i instytucje

- uważać na reklamy odsyłające do stron oferujących łatwy zarobek, zachęcających do obejrzenia niesamowitych filmików czy zdjęć, reklamujących się wyjątkowo chwytliwymi hasłami itp.

- nigdy nie przekazuj poufnych danych (np. haseł, loginów, numeru konta), gdy ktoś prosi cię o to na stronach internetowych czy mailowo

- nigdy nie ufaj do końca obcym osobom, z którymi rozmawiasz na czatach, portalach społecznościowych czy przez komunikatory.