Temat: Napisz przemówienie, w którym weźmiesz w obronę dwóch bohaterów lektur obowiązkowych.

Drodzy Słuchacze!

Zgromadziliśmy się tutaj, by porozmawiać o dwóch bohaterach, a mianowicie Ebenezera Scrooge’a i Rejencie Milczku. Ebenezer Scrooge jest głównym bohaterem książki „Opowieść Wigilijna” autorstwa Charlesa Dickens’a, a Rejent Milczek jest głównym bohaterem książki pod tytułem „Zemsta” Aleksandra Fredry. Dziś wezmę w obronę zachowanie dwójki bohaterów. Myślę, że uda mi się obronić tych bohaterów i udowodnić, że mają dobre serca.

Zaczniemy od Ebenezera Scrooge’a. Główny bohater „Opowieści Wigilijnej” przed przemianą był między innymi oschły, bezwzględny i nie miał współczucia dla ubogich. Po jego przemianie doceniał szczęście, które można dać innym, stał się radosny i co najważniejsze – obiecał poprawę. Scrooge był taki, ponieważ nienawidził świąt, dlatego, że musiał wtedy płacić swojemu pracownikowi, choć on był w domu. Nie lubił też, gdy na ten czas musiał zamknąć swój kantor, bo wtedy nie miał zysków. Ebenezer Sceooge zmienił swe postępowanie, ponieważ zobaczył że na świeci nie ma tylko zdrowych i bogatych ludzi, ale są również biedni i chorzy. Dzięki Duchowi Bożego Narodzenia przekonał się że święta Bożego Narodzenia jest to rodzinny czas. Scrooge nie obchodził tych świąt dlatego bo był samotny. A Wy drodzy słuchacze jak myślicie, Ebenezer Scrooge dobrze zrobił, zmieniając swoje zachowanie?

Przejdźmy teraz do Rejenta Milczka z ,,Zemsty’’. Zapewne uważacie, że jest on nieczułym, podstępnym i egoistycznym człowiekiem. I rzeczywiście, był taki praktycznie od początku książki. Jednak myślę ,że jego zachowanie tak naprawdę było spowodowane samotnością. Mimo, że miał chociażby Wacława czy sąsiada Cześnika, uważamy, że przez jego częściową aspołeczność i dumę, że nikogo nie potrzebuje bał się z kimś ‘zaprzyjaźnić’ więc wolał okazywać, że nikogo nie potrzebuj i być nieczułym dla wszystkich. Jednak jak sami prawdopodobnie czytaliście, wiecie, że Rejent i Cześnik pogodzili się na koniec książki co świadczy, że Rejent podświadomie zrozumiał swój błąd.

Naszym celem było uświadomienie wam iż obydwie postacie mają dobre serca i sądzę, że nam się to udało. Prosilibyśmy was o wypowiedzenie się czy nasze przemówienie dotarło do waszych serc i czy się z nami zgadzacie. No i cóż tu dużo mówić, dziękujemy wszystkim za poświęcony nam czas i uwagę.