"Tango" to dramat, którego osią fabularną staje się bunt głównego bohatera, 25-letniego Artura przeciwko brakowi zasad, jaki panuje w jego wielopokoleniowej rodzinie. Wszyscy domownicy żyją, łamiąc jakieś zasady: ojciec Stomil - artysta, matka Eleonora - wyzwolona kobieta, babcia Eugenia zachowująca się, jak nastolatka, wujek Eugeniusz - nosi krótkie spodenki do fraka. W domu mieszka także Edek - nieokrzesany kochanek Eleonory, lubiany przez wszystkich oprócz Artura.

"Tango" - streszcznie I aktu

Dramat "Tango" rozpoczyna się, gdy Artur próbuje zaprowadzić porządek w rodzinie. Za karę za grę w karty każe babci leżeć na katafalku, który pozostał jeszcze po śmierci dziadka (10 lat temu), a wujkowi założyć ptasią klatkę na głowę. Matka przyznaje się do sypiania z Edkiem. Wujek pozornie chwali Edka, ale szeptem obmawia go przed Arturem. 

Główny bohater "Tanga" nie może znieść anarchii i bałaganu (katafalk, jego dziecięcy wózek), chce powrotu do dawnych zasad. Rodzice oceniają to jako kaprysy rozpieszczonego dziecka, sami cieszą się z nowoczesnego świata, w którym nie ma niczego wywołującego bunt. Stomil i Eleonora proponują, aby zajął się działalnością artystyczną, ale on obstaje przy studiowanej przez siebie medycynie.Artur orientuje się, że w salonie śpi urodziwa kuzynka Ala. Ojciec Artura zaprasza rodzinę do obejrzenia swego eksperymentu teatralnego, który w niezrozumiały dla widzów sposób nawiązuje do biblijnych postaci, Adama i Ewy. Przedstawienie przerywa huk wystrzału i zgaszenie światła, co ma pokazać, że sztuka ma poruszać odbiorców, ale nie udaje się to. 

Rodzina wraca do gry w karty. Główny bohater dramatu "Tango", pozostając sam z kuzynką, tłumaczy jej, że powrót do konserwatywnych zasad da jej poczucie spełnienia, ma na myśli między innymi ślub. Kuzynka zwodzi go, ale ostatecznie przyznaje mu rację.

"Tango" - streszcznie II aktu

W kolejnym akcie dramatu "Tango" Artur spiskuje z wujkiem Eugeniuszem, aby przywrócić zasady. Namawia Alę do udziału w spisku. Podczas rozmowy, początkowo nie zwracając uwagi na jej wdzięki, nagle próbuje ją pocałować. W momencie wejścia Edka powstrzymuje się, tłumaczy i przeprasza, ale dziewczyna zaczyna zdejmować ubranie, by po chwili zmienić zdanie. 

Artur wypowiada się na temat sytuacji kobiet w świecie bez dawnych zasad. Artur w rozmowie z ojcem usiłuje go zbuntować przeciwko Edkowi, nazywa go rogaczem, oferuje rewolwer. 

Stomil niechętnie idzie z nim do Edka. Po dłuższej chwili Artur znajduje go grającego w karty z żoną, Edkiem i babcią. Zagania wszystkich do salonu i każe pilnować Eugeniuszowi. Ala zgadza się na ślub, babcia z oporami tradycyjnie ich błogosławi.

"Tango" - streszcznie III aktu

Dom jest posprzątany, bohaterowie ubrani schludnie i odpowiednio do wieku, pozują do rodzinnego zdjęcia, są obsługiwani przez Edka jako lokaja. Ala w białej sukni obawia się ślubu z Arturem, który kieruje się konserwatywnymi zasadami. Eleonora ją uspokaja. Pojawia się Artur, pijany, gdyż zrozumiał, ze nie ma powrotu do starych zasad. Każe pilnować zgromadzonych Edkowi i zmusza, aby wymyślili jakąś ideę, która ich uratuje.

Rzucane pomysły (idea Boga, postępu) nie zadowalają go. Babcia oznajmia, że umiera, kładzie się na katafalku. Śmierć Eugenii zainspirowała Artura, że ocali ich idea władzy i siły, i zapowiada zabicie wujka, kiedy ten go wyśmiewa. 

Wśród ogólnego zamieszania Ala przyznaje się do zdrady z Edkiem, myśląc, że dla Artura to nieistotne. Załamany Artur chce zabić Edka, ale ten ubiega go uderza chłopaka rewolwerem. Zanim Artur umrze, wyzna Ali miłość. Edek przejmuje władzę w domu. "Tango" kończy się tańcem Edka i zmuszonego Eugeniusza.